K 2019’da Plastiğin Başarı Hikâyesi Yazılacak

K 2019’da Plastiğin Başarı Hikâyesi Yazılacak ~ 07/05/2019
Dünyada plastik ve kauçuk kullanımı artış gösteriyor

PlasticsEurope verilerine göre yüzde 39,7 oranıyla 2017 yılında Avrupa’da plastik tüketiminde ambalaj sanayi ilk sırayı aldı. Plastik alanındaki yeni teknolojiler, inovatif yaklaşımlar ve çevresel çözümler 16-23 Ekim tarihleri arasında K 2019’da sunulacak.

Düsseldorf’ta düzenlenmekte olan K Fuarı 1952 yılından beri plastik ve kauçuk ihtisas fuarları arasında ayrı bir konuma sahip bulunuyor. Başka hiçbir etkinlik polimer hammaddelerin küresel düzeydeki başarısını bu kadar net, somut ve şeffaf biçimde sunmuyor. Bu yıl 21. kez düzenlenecek olan fuar küresel plastik sanayinin ne derece büyümekte olduğunu bir kez daha kanıtlıyor olacak. Üç yılda bir düzenlenen fuarda en yeni teknolojik gelişmeler, endüstriyel üretim için en verimli çözümler ile plastik ve kauçukların akıllı ve çok yönlü uygulama imkânları tanıtılacak.

Dünyada plastik ve kauçuk kullanımı artış gösteriyor

Bu sanayi sektörünün küresel başarısını, plastik ve kauçuğun hammadde olarak kullanımının 1950 ila 2017 yılları arasında yılda ortalama yüzde 8,5 oranında artmış olmasından anlıyoruz. Her ne kadar sektörel büyüme oranları 50’li ve 70’li yıllar arasında olduğu gibi yüksek düzeyde seyretmiyor olsa da, 2000’li yılların başından beri her yıl yüzde 4 ila yüzde 5 arasında değişen bir büyüme hızına ulaşıldığını söyleyebiliriz. Elbette büyüme oranları bölgeye, ürüne ve ya uygulamaya göre büyük farklılık gösteriyor. Dünya nüfusundaki artış ve insanların yaşam standartlarındaki yükselme plastik sektörünün küresel gelişimi açısından itici güç oluşturuyor. Artan refah seviyesinin plastik ürünlerinin tüm uygulama alanlarına, öncelikle de gıda ve günlük tüketim ürünlerinin ambalajlarına ve depolama-taşımacılık alanında kullanılan çeşitli koruyucu plastik kaplara da yansıdığı gözlemleniyor.

Plastik sanayiinde Çin başta olmak üzere Asya ülkeleri lider!

Çin Halk Cumhuriyeti ve birçok Güneydoğu Asya ülkesinde yüksek ekonomik büyüme hızı Asya-Pasifik bölgesini plastik sanayide de dünyanın en büyük ve en hızlı gelişme gösteren bölgesi haline getirdi. Halen dünya plastik üretiminin yarısı Asya ülkelerinde gerçekleştiriliyor. 2017 yılı itibariyle plastik üretiminde kullanılan makinelerin yüzde 40’a yakın bölümü Asya ülkelerinde üretiliyor.

Plastik tüketiminde ambalaj sektörü önde! PlasticsEurope tarafından hazırlanan Avrostat verilerine göre plastik sanayi sektörü 2017 yılında 25 AB ülkesinde toplam 1,5 milyon çalışanı ve büyük bölümü küçük ve orta ölçekli 60.000 işletme ile toplam 350 milyar Avro’luk bir ciro hacmine ulaştı ve Avrupa Birliği’nin dış ticaret fazlasına 17 milyar Avro katkı sağladı. Plastik hammaddesi ihraç edilen en önemli (AB dışı) pazarların başında Türkiye, ABD, Çin, Rusya ve İsviçre geliyor. Plastik ürün ihraç edilen pazarların başında ise ABD, İsviçre, Çin, Rusya ve Türkiye var. Yine AB dışındaki en önemli ithalat ülkelerine bakıldığında, hammadde ithalatında ABD, Güney Kore, Suudi Arabistan, İsviçre ve Japonya’nın, plastik işleme alanında ise Çin, ABD, İsviçre, Türkiye ve Güney Kore’nin öne çıktığı görülüyor. PlasticsEurope verilerine göre 2017 yılında Avrupa’da plastik tüketiminde ilk sırayı alan sektör yüzde 39,7 ile ambalaj sanayi oldu.

Almanya’da pet şişeye bir değer katıldı

Medyada önemli bir konu başlığı olan plastiğin çevre kirliliğine sebep olması konusuna değinen Ultrich Reifenhauser, plastiğin geri dönüşümüne dikkat çekti: “Plastik atılamayacak kadar değerli. Bunun için döngüsel ekonomiye ihtiyaç var. Bu da yeniden kullanımı sağlamak için atık toplama ihtiyacını beraberinde getiriyor. Avrupa ülkelerinde plastiğin yüzde 90’nı yeniden dönüştürülüyor. Bu oran özellikle Almanya’da neredeyse yüzde 100’e yakın. Çünkü Almanya’da pet şişelere bir değer verdik. Müşteri bir ürün aldığında pet şişe için depozito veriyor. Şişeyi geri götürdüğünüzde 25 kuruşunuzu geri alıyorsunuz. Bu nedenle çevrede çöp olarak pet şişe görmeniz pek mümkün değil.”

#K2019 #PlastikAmbalaj #MesseDuesseldorf #K #PlasticPackaging #ambalaj #PlasticEurope #UltrichReifenhauser #WernerDornscheidt #DemetTezulas
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Güneşli Evren Mahallesi Bahar Caddesi No:6/1 Polat İş Merkezi B Blok Kat3 Bağcılar – İstanbul

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74 - Faks 0 212 604 51 35

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@img.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ web@img.com.tr