Image-to-Print İstanbul’daydı

Image-to-Print İstanbul’daydı ~ 22/07/2019
Esnek Ambalaj Baskı Teknolojileri ve İnovasyon Günleri etkinliği 3 – 4 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı.

Esnek Ambalaj Baskı Teknolojileri ve İnovasyon Günleri etkinliği 3 – 4 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı. Etkinlik Janoschka, Nordmeccanica, Rossini, Siegwerk ve Windmöller & Hölscher gibi esnek ambalajda çok önemli beş şirketin ortak girişimi.

Image-to-Print” fikri rotogravüre fokuslanmak üzere ilk kez drupa 2008’de ortaya atıldı. Endüstrinin lider şirketleri marka sahipleri, tüketiciler ve iş ortaklarının en gelişmiş teknolojiler ve yenilikler konusunda rakamlarla gerçekleri takip edebilmeleri için güçlerini birleştirdiler.

O günden bu yana 19 etkinlik için 17 şehire giden; 45 ülkeden bin 500 şirketinin 2 bin 700 uzmanını bir araya getiren konferans ilk kez İstanbul gerçekleşti ve İstanbul organizasyonunda Siegwerk Türkiye başrolü üstlendi. Image-to-Print konferansı yerel pazarların ihtiyaç, talep ve şartlarına odaklanıyor. Özellikle pazardaki gelişmeler, stratejiler, baskı mürekkepleri ve araçları ile ilgili teknik gelişmeler ve ayrıca gravür ve flekso baskı için baskı ve laminasyon makinelerine odaklanan bir etkinlik. Sunumların ardından ikinci günde Ambalaj Baskısına Derinlemesine Bakış olarak adlandırılan daha küçük guruplar ile ambalajın akımlarına odaklanan atelyeler de içeriyordu. Etkinliğin bir sonraki adımı Malezya, Kuala Lumpur’da gerçekleşecek. Tarihleri ise 20 – 21 Kasım olacak notunu düştükten sonra 3 – 4 Temmuz7a geri dönelim ve bakalım neleri not almışız:

Image-to-Print bileşenlerini tanıyalım

Image-to-Print etkinliklerini oluşturan beş şirket aslında bir tedarik zinciri de oluşturuyor. Bu sebeple güne bu şirketlere kısaca bakarak başlamıştık. Özellikle esnek ambalaj alanında olanlar yakinen tanıyorlar ama biz kısaca bu beş şirketi bu satırlara taşıyalım.

WindMöller&Hölscher: 1869’da kurulan, Merkezi Almanya’da bulunan W&H, film ekstrüzyonundan bitmiş ambalaja kadar çok geniş bir alana hitap eden makineler üretiyor. Şirketin makine portföyünde elliden fazla farklı makine üretimi bulunuyor. Ekstrüzyon ve konvörting makineleri de üreten W&H, baskı konusunda flekso ve rotogravür makineleri ile de, 131 ülkeye ulaşabilmiş ve 5 binden fazla müşterisi var.

Janoschka: Janoschka bir esnek ambalaj üreticisi. Merkezi Almanya’da. 15 ülkede bulunuyor ve toplam 25 tesise sahip. Gıda veya gıda dışı esnek ambalaj üreten şirketin referansaları arasında Ferrero, Unilever, nestle herkes tarafından bilinen büyük markalar.

Siegwerk: Siegwerk'e ilişkin tanıtım sunumunu yapan EMEA Ofset Mürekkepleri Başkan Yardımcısı Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü,Mustafa Güler, şu bilgileri paylaşıyordu; 180 yılı aşan bir tecrübeye sahip olan Siegwerk, bir aile şirketi ve dünyada yetmişi aşkın noktada beş bin çalışanı ile yıllık 300 bin tonun üzerinde baskı mürekkebi üretiyor. Ürettiği mürekkepler ise esnek ambalaj, etiket, sıvı gıda ambalajı, tütün ambalajları, ofsette basılan ambalajlar (karton kutular) oluklu ambalajda kullanılıyor. Siegwerk’in tuzla ve İzmir’de iki tesisi bulunduğunu hepimiz biliyoruz zaten. İstanbul tesisi Siegwerk'in satış rakamlarına göre ikinci en büyük solvent  bazlı üretim fabrikası iken İzmir tesisi ise Güler tarafından İç ve dış pazar için tütün amblajına hizmet veren son teknoloji üretim ve teknoloji sahası olarak tanımlanıyor.

Rossini: Şirket Baskı sektörü için sleeveler, kauçuk merdaneler ve ekipmanlar üretiyor. 1928’de kurulan şirkte flekso sleeveleri ve aniloksların dışında gravür ve laminasyon için SPEEDWELL Sleeveler/ Kauçuk merdaneler/ mürekkepleme merdaneleri, tabaka ofset için, web ofset için sleeve, alüminyum ofset için sleeve, sleeve depolama, taşlama ve baskı tambur temizleme ekipmanları tedarik ediyor. Dördü Avrupa’da olmak üzere yedi fabrikası bulunuyor.

Nordmeccanica Group: Bir İtalyan şirketi. 1978’de kuruldu. Laminasyon makinesi üretimi yapıyor. Üretim tesisleri yedi adet ve hepsi İtalya’da. Üç binden fazla kurulumu olan şirket 2014 yılında da Metalizasyon makinesi üretimine başlamış.

Programda neler vardı?

Konferansın ilk günü toplamda on başlıkta yapılan sunumlara sahne oldu. Sırasıyle yazalım:

Değişen dünyada ambalaj trendleri

Esnek Ambalajda trendler ve yenilikler

Baskı pazarında dünyadaki gelişmeler

Laminasyon performansının destekleyen mürekkep çözümleri

Özel kaplama ve laminasyondaki gelişmeler

Gravür ve CI flekso için son teknoloji baskı çözümleri

Sleevelerin baskı kalitesine etkisi

Mükemmel baskı çözümleri

HD flekso baskı mürekkeplerindeki son gelişmeler

İkinci gün ise öğleden önce yapılan sunumlarda başlıklar

Ambalajda fark getiren yenilikçi çözümler

ESA ve ambalaj baskısında statik kontrol

Renk yönetimi 4.0

Nordmeccanica metalizeleştirme teknolojisi

Esnek ambalajda gelecek odaklı, çevre dostu ve sürdürülebilir süreçler şeklinde sıralandı ve ‘Ambalaj baskısına derinlemesine bakış’ başlığı altında atelye çalışmaları son buldu.

Konferansın tüm sunumlarından değerli notlar aldık ve müsaadenizle Eylül ayındaki ‘Esnek Ambalaj ve Etiket Temalı’ sayımızda ve ‘Karton ve oluklu ambalaj’ temalı Ekim sayımızda size aktaracağız. Konferansın sonunda beş şirketin ortak bildirisine temel oluşturan notları da aktararak haberimizi nihayetlendirelim:

Endüstrimizi ve dünyamızı önemsiyoruz!

‘Esnek ambalajda gelecek odaklı, çevre dostu ve sürdürülebilir süreçler’ başlıklı bu ortak bildiride “Ortaklar olarak, sektörümüzdeki genel gelişmelere hep birlikte katkıda bulunmak için düşüncelerimizi, müşterilerimizle paylaşmak istiyoruz” deniliyor ve esnek ambalajın tüm çevresel ve geleceğe odaklı gıda sorunlarını tolere edebilecek bir ambalaj alanı olduğuna vurgu yapılıyor:

“Çünkü esnek ambalaj Daha hafif, daha az üretim enerjisine ihtiyaç duyuyor ve üretim, dağıtım ve bertaraf sırasında daha az emisyona sebep oluyor.” Image-to-Print ortakları programı şu mesaj ile kapatıyor:

“Geleceğe inanıyoruz! Gelecek için yenilikçiyiz ve teknolojileri geliştiriyoruz! Partnerler olarak, endüstrimizi ve dünyamızı önemsiyoruz…”

#imagetoprint #janoschka #rossini #siegwerk #windmoellerandhoelscher #roadshow #istanbul #fekso #rotogravür #ambalaj #nordmeccanica #MustafaGuler #Metalizasyon #laminasyon #matbaa #baski
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Güneşli Evren Mahallesi Bahar Caddesi No:6/1 Polat İş Merkezi B Blok Kat3 Bağcılar – İstanbul

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74 - Faks 0 212 604 51 35

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@img.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ web@img.com.tr