Labelexpo Erupo 2019 Fuarının Ardından

Labelexpo Erupo 2019 Fuarının Ardından ~ 01/10/2019
Fuar detaylı değerlendirmesini Kasım sayımızda bulacaksınız

Etiket sektörünün en önemli organizasyonu olarak kabul ettiğimiz Labelexpo Europe 2019 edisyonu geçtiğimiz hafta tamamlandı.

600 katılımcının 9 salonu doldurduğu bu önemli organizasyonu hakkıyla tanımlamak için dört gün maalesef bir gazeteci olarak çok mümkün değil. Sadece %10'una hakim olup bilgi toparlayabilmek bile çok kolay olmadı. Bu yüzden inovasyon beklediklerimiz ve hali hazırda Türkiye'de faaliyetleri ön plana çıkan katılımcıları takip etmekle yetindik.

Fuarın detaylı inceleme raporunu baskı tarihlerimiz dolayısıyla Ekim sayımıza yetiştiremezdik. Kasım sayımızda yayınlayacağımızı zaten duyurduk. Bu sebeple kısa bir değerlendirme yazısı için şimdilik çevrimiçi mecramızı kullanacağız.

Fuara damga vuran ya da fuarın öne çıkan başlıklarını önem sıralarına göre şöyle yorumladık:

1- Inkjet artık kaçınılmaz bir teknoloji olarak fleksonun ardından bu endüstride yerini aldı.

2- Hibrid makineler kombin baskının yerini aldı ve tercih sırasında hızla öne çıkıyor.

3- Esnek ambalaj etiketten hızla pazar çalıyor (shrink sleeve ve IML) ve büyümeye devam ediyor. (pouch, kilitli esnek ambalaj torbaları pazarına dikkat!)

4- Etiket ve esnek ambalajda dijital vs konvansiyonel tartışması bitti. Her iki teknoloji de her büyük etiket matbaası için elzem ve birlikte çalışmalı.

5- Tüketim malzemelerinde önemli gelişmeler var. Mürekkepler ve baskı altı malzemelere bakıldığında migrasyon karşıtı ve geri dönüştürülebilir sarf malzemeleri artık daha önemli.

6- Tüm esnek ambalaj içinde en önemli başlık gıda ambalajları. Bu sebeple gıdaya yönelik geliştirmeler ön planda.

7- Herkes için ortak hedef sürdürülebilirlik ve çevre.

Türkiye açısından bakarsak Labelexpo Europe çekilen gemlerin serbest bırakıldığı ve deyim yerindeyse biriken enerjinin açığa çıktığı bir fuar oldu diyebilirim.

Türk ziyaretçi sayısına bakacak olursak 30 civarı önemli etiket matbaasını gördüğümüz söyleyebilirim. Bununla birlikte görüştüğümüz temsilcilerin tespiti olarak yazabilirim doğru bir ziyaret programı, doğru bir ziyaretçi profili ile gerçekten bilgi edinme ve yatırım yapma odaklı ziyaretçiler fuardalardı ve bir günle yetinmeyip uzun ve detaylı görüşmeler yaptılar. Bunun sonucu olarak açıklanan ve açıklanmayanlara bakıldığında her ziyaretçi şirketin en az bir makine yatırımı yaptığını ortalama bir rakam olarak verebilirim. Bunun anlamı; önümüzdeki altı ay itibariyle Türkiye etiket ve esnek ambalaj pazarında ciddi bir kapasite artışı görülecek. Hemen ardından 22 gün sonra başlayacak Avrasya Ambalaj Fuarı ile bu ivme artacaktır.

Fuar içinde fuar

Labelexpo Global Serisi organizatörü bizim MATBAA&TEKNİK olarak promosyonuna iki ay önce Tayland versiyonuyla başladığımız Brand Print markasının global lansmanını da bu fuar esnasında yaptı. Brand Print Labelexpo ile eş zamanlı ve aynı mekanda yapılacak bir fuar. İlk bakışta dijital baskı fuarı gibi dursa da bu fuar markaların etiket ve ambalaj uygulamalarını nasıl kullanabileceklerine dair fikirlerin sergileneceği bütünleyici bir organizasyon olacak. Bizi de ilgilendirecek ilk versiyon Labelexpo Europe ile birlikte 2021'de Brüksel Fuar alanında yapılacak.

Avrasya Ambalaj 2019 Fuarına bekliyoruz

Labelexpo Europe fuarının bizim pazarımız açısından lokalleşmesi ise Avrasya Ambalaj Fuarında olacak. Yukarıda bahsettiğimiz Türkiye pazarını ilgilendiren Brüksel katılımcılarının önemli bir kısmı Avrasya Ambalaj'da da yer aldılar. Biz de tıpkı Brüksel'de olduğu gibi İstanbul'da da takipçi olacağız. Özetle Eylül'ün ardından Ekim ayının da önemli yatırım kararlarını beraberinde getireceğini ön görüyoruz.

Okuyucularımızı 23 - 26 Ekim tarihleri arasında Avrasya Ambalaj fuarında 8. Salon 802B nolu standımızda bir kahve içmeye bekliyoruz.

Saygılarımla

#LabelexpoEurope2019 #AvrasyaAmbalaj #ReedTuyap #PackagingEurasia #Matbaa #Etiket #UVinkjet #hibrid #Baski #BirmatbaaTeknikVar #DijitalEtiket #Label #TarsusGroup #BrandPrint #EsnekAmbalaj #Flekso
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Güneşli Evren Mahallesi Bahar Caddesi No:6/1 Polat İş Merkezi B Blok Kat3 Bağcılar – İstanbul

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74 - Faks 0 212 604 51 35

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@img.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ web@img.com.tr