Türkiye’nin Idealliance G7 Sertifikalı İlk Matbaası: M Grup

Türkiye’nin Idealliance G7 Sertifikalı İlk Matbaası: M Grup ~ 06/01/2020
FOGRA PSO sertifikasyonunu henüz yenileyen M Grup, Türkiye’nin ilk G7 sertifikasyonunu da alan matbaa oldu.

BASKININ İYİLEŞTİRİLMESİ - SERTİFİKASYONLAR -1

RÖPORTAJ - MEHMET AKİF TATLISU

M Grup, 1998 yılında matbaacılık faaliyetlerini yürütmek üzere, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulmuş bir matbaa. Kurucusu Ömer Tahtasakal’ın vizyonu ise sadece Anadolu matbaacıları için değil, basım sektörünün tümü ve basım dünyamızın başkenti İstanbul için örnek teşkil edecek genişlikte. Matbaa, ağırlıklı olarak kurumsal baskı çalışmaları yapıyor. Bunun yanı sıra flekso üretimi ile de esnek ambalaj ve etiket alanında hizmet veriyor. Matbaanın makine parkurunda sekiz renk CD74 ve dört renk SM 52 ofset baskı makineleri ve 16 inch 7 renk Comco UV flekso baskı makinesi bulunuyor. Bu baskı makine parkurunu sonlandırma ekipmanları ile tamamlayan matbaa fotoğraftan başlayan bir baskı öncesi parkına da sahip.

FOGRA PSO sertifikasyonunu henüz yenileyen M Grup, Türkiye’nin ilk Idealliance G7 sertifikasyonunu da alan matbaa oldu.

Idealliance G7 sertifikasyonunun ne olduğunu ve baskıda iyileştirme ve sürdürülebilirlik konularını Şubat sayımızda bu sertifikasyonun Türkiye uzmanı Göksel Şen’in kaleminden aktaracağız. Ancak önce Ömer Tahtasakal’ın vizyonunu özetleyen sohbetimizi yazmak istiyorum. M Grup’un baskı iyileştirme için yaptığı yatırımları Ömer Tahtasakal şöyle özetliyor:

“Ofsette genellikle bölgemizde olan sektörün katalog broşür ihtiyaçlarına yönelik baskılar yapıyoruz. 2012 yılından bu yana bvdm FOGRA PSO belgemiz mevcut. Dolayısıyla kendimizi işlerimizi doğru biçimde üretme açısından tamamlayarak pazardaki nitelikli işlere de talip olduk ve kendimizi bu alanda geliştirdik. Bu sene son olarak Idealliance G7 sertifikasyonunu tamamladık. Bir gurup yazılım yatırımları ile baskımızı maksimum kaliteye ulaşma açısından baskı öncesinde Odak Bilgi Teknolojileri ile çalıştık. Hem Oris Gamut (Extended Gamut) hem de Oris Press Matcher ile farklı baskı teknolojileri ile yapılan baskıları gri balance bazında eşlemesini yapma imkânı tanıyan yazılım yatırımını yaptık. Aynı zamanda Oris ink saver yazılımı -ki bu sadece mürekkep tasarrufu değil baskı operatörlerine baskı kontrolünde ciddi bir avantaj sağlayan yazılım; yatırımı yaptık. Tüm bu yatırımlar ise bize yüksek nitelikli işlerde başarıyı getirdi.”

Niçin FOGRA PSO Sertifikasyonu?

“FOGRA PSO sertifikasyonu öncesi çok nitelikli malzemeler kullanmamıza rağmen baskıda bir takım belirsizlikler ortaya çıkıyordu. Bazen baskılarımızda hiç ummadığımız sonuçlar alıyorduk ve izahta zorlanıyorduk. En iyi kâğıt, kalıp, mürekkep; her şeyi en iyi kalitede tedarik etmemize rağmen sonuç tatmin edici olmuyordu. Bunu araştırırken reçetenin doğru olması gerektiğini fark ettik. Bu kulvara girince de dünyada çok sayıda reçetelerin olduğunu fark ettik. Her malzemenin de doğru reçeteler kullanılırsa iyi neticeler verebileceğini fark ettik. Dolayısıyla bu alanı daha çok mercek altına aldık ve bunları yapınca da daha çok seçenekli daha nitelikli tadı tuzu daha iyi olan işlere sahip olduk. Baskınızı iyileştirmek için yaptığınız yatırımların müşteri tarafında bir karşılığı yok."

"Bugüne kadar kimse bize FOGRA’nız var mı, demedi. Ama biz kendi süreçlerimizi kontrol açısından oldukça faydasını gördük. Neticede zaman zaman yaşadığımız tutarsızlıkları ortadan kaldırdık. Her bir süreçte işler tanımlı yapılırsa ve iş birimleri birbirine devirde işi tanımlı olarak bir sonraki aşamaya devrederse sonuçta düzgün neticeler alınacağını gördük ve bu yüzden sertifikasyon sürecine girdik.”

Niçin Idealliance G7 Sertifikasyonu?

“Idealliance G7 ayrı bir iddia oldu. FOGRA’ya göre biraz farklılıkları var. Bu sertifikasyonla gri balansı da kontrol altına aldık. FOGRA’da bazı kabuller daha geniş. Gördük ki Idealliance G7’ye uygun baskı yaptığınızda esnek kabulleri de ortadan kaldırıyoruz. Bizim için zorlayıcı ancak baskı sonuçları için reddedilemeyecek yüksek kalite anlamı taşıyor. İki standarda birden sahip bir matbaa olmamız üretimimizi maksimum kaliteye taşıdı ve bizim iç çalışma disiplinimizi de yeniden düzenleyerek verimli bir üretime yardımcı oldu.”

Bu sertifikasyon süreci matbaanızı ne kadar zorladı?

“20 senedir üretimimizde spektrofotometremiz, densitometremiz profil oluşturma yazılımlarımız hep oldu. Bunları yeni nesilleri ile güncellemeye çalıştık. Ayrıca baskı makinesi üzerinde de imagecontrol ünitesi vardı. Intellitrax’larla da destekledik. Sadece profili oluşturma ve baskı operatörünün gözüne güvenerek baskı yapmak istemedik. Her baskının, her formanın ölçülüp standardının korunması için gerekli altyapımızı oluşturarak devam ettik. Bunu bir çırpıda yapınca daha zor ve külfetli olacaktı ama alt yapı hazır olunca ekibimiz de donanımlı olunca bizim için daha rahat süreçler haline geldi. Bizi cesaretlendirdi. Evet, haklısınız; oldukça ciddi bir iş disiplini gerektiriyor. Önemli bir maliyeti de var tabii. Ama en önemlisi; personelin bu standarda hazır olması. Bu türlü süreçlerin bir de şöyle bir faydası var. Bir kuralı bir işletmede koyduğunuz zaman düzenli olarak kontrolünü yapsanız da o kurallar zamanla aşınıp gevşemeye başlar. Bu türlü süreçler yani sertifikasyonlar işletme içinde bu eskime ve esnemeyi de engelliyor ve işletmeyi yeni ve diri tutuyor. Hem motive edici hem de kontrol edici oluyor. Başka yeni standartlar edinme de kabiliyetleri gözden geçirme ve sınırlarınızı görme ve iyi olma iddiasını sürdürmenize yardımcı oluyor.”

Sertifikasyon çalışmalarınızın sıraladıklarınız dışındaki faydaları neler?

“Bizim müşterilerimiz çelik kapı ve gıda sektörü gibi bölgemizin önde gelen üreticileri. Muhtemelen M Grup’tan çıkan işler düzgün çıkıyor kanaati vardır. Biz de öyle olmasını istiyoruz. Biz bu edindiğimiz araçları birer pazarlama aracı olarak da kullanmaya başladık.

Müşteriden gelen datayı farklı provalarını bir araya getirerek 7 renk ile FM tramla halftone ile extended gamut ile birinci hamur kâğıt ya da PVC üzerine basarsak sonuçları şöyle olur seçeneğini müşterimize gösteriyoruz. Orada ki sonuçla aynı tutarlılıkta işi teslim etmek anlamında kendimizi taahhüt altına alan bir araç sunuyoruz.

Bize gelen datanın ekran onayı ya da grafikerin hatalı profil çalışması gibi beklenen sonuçların alınmasını engelleyen durumların da önüne geçmiş oluyoruz. Bu çalışmamız da müşterilerimize güven veren bir araç olarak ortaya çıkıyor.   Standart işlerimizde baskı odası denetimleri olmadığı için ihale gibi işlerde çok şansımız olmuyor. Bazı sektörler var ki özellikli işleri ile öne çıkıyorlar. Genişletilmiş gamut ile iyi baskılara ihtiyaç duyan bu kuruluşlara ulaşmaya çalışıyoruz ve iyi geri bildirimler alıyoruz. Bunun yanında Idealliance G7 sertifikasyonunun başarımıza katkı yaptığı baskıdaki gri balansın çok önemli olduğu bazı sektörler var. O sektörlere de eriştiğimiz zaman başarımız yükseliyor. Dolayısıyla hem Idealliance G7’nin hem FOGRA PSO’nun hem FM tramlamanın başarımıza etkisini görür hale geldik. Bu avantajlara sahip olmak isteyecek sektörlere de teklif götürüp başarılı geri dönüşler alıyoruz.”  

Peki ya flekso ve esnek ambalaj?

“Esnek ambalaj noktasında da biraz daha kapasitemizi, potansiyelimizi geliştirmek istiyoruz. Burası çok fazla bir gıda ağırlıklı bir şehir değil ama burada da bir potansiyel var. Esnek ambalajda da renk yönetiminin önemli olduğunu biliyoruz ve izlediğimiz kadarıyla Türkiye’de halen bizim kat ettiğimiz mesafelere gelinmediğini görüyoruz. Dolayısıyla bu birikimimizi ofsette olduğu gibi esnek ambalajda da uygulayabileceğimiz hizmet verebileceğimiz bir potansiyel olduğunu biliyoruz.

CMYKOGV mürekkeplerle Pantone kataloğunun neon ve metalik renkler dışında hepsini basabiliyoruz. Dolayısıyla etiket müşterilerimizle de RGB data ile öne çıkartıp çok başarılı etiketler üretebiliyoruz.

Odak Kimya için neler söylersiniz?

Odak Kimya bizim rehberimiz. Göksel bey ile birlikte. FOGRA ile başlayan hassasiyetimiz sonrası bizim hem donanım hem de fikrî açıdan tedarikçimiz oldular. Yeni gelişmelerden bizi haberdar ettiler. Göksel Bey, bu Idealliance G7 Master sertifikasyon uzmanlığını elde eder etmez biz de bu sertifikasyonun bir parçası olmak ve üretim kalitemizi maksimize etmek gayretini gütmek istedik.”

Ömer Bey’e eklemek isteyeceği bir şey olup olmadığını sorduk. Konu bu noktada tüm yatırım yapan ve mesleğine değer veren matbaacılarımızda olduğu gibi nitelikle eleman konusuna geldi. Ömer Bey, M Grup’ta personel sirkülasyonunun çok yavaş olduğunu, söylüyor. En az süre çalışan personelleri 13 senedir M Grup’ta. “Çalışanlarımız burada mutlu ve yer değiştirmek istemezler”, diyor Ömer Bey ve ekliyor:

“Kayseri’de en büyük şansımız bu operatörleri kendi içimizde yetiştiriyoruz ve maalesef bunun bir okulu da yok. Tamam, matbaacılık okulları var ama bu okullardan da mezun olup makine başına geçecek operatörler bulamıyoruz.” Ömer Bey, müşterilerine hizmet veren grafik atelyelerinin de geliştirilmesini umuyor. Çünkü gelen baskı dataları çok zaman problemli olabiliyor: “Matbaa olarak bu geliştirmeleri yapıyoruz ama işlerin hazırlanması tarafındaki meslektaşlarımız veya tedarik tarafımız maalesef bu standartları anlamak için zorlanıyor. Bu Türkiye’ye de has bir durum değil. Blogları takip ettiğimizde aynı sorunların Avrupa’da da Amerika’da da olduğunu okuyoruz. Bizden önceki süreçlerde çalışan grafikerlerin profilleri oluşturma da maalesef eksiklikleri var. Sektörün bu açıdan biraz daha yakın çalışması lazım. Zaman zaman çalışmalar yapıyoruz. Özellikle özel projeler söz konusu olduğunda. Grafik tedariki yapan arkadaşlarımızın hataları sebebiyle ekran baskı uyumsuzluğu yaşadığımızda da bunu yapıyoruz. Ama daha detaylı çalışmalar gerekiyor. Bu konuda da Göksel Bey ile üniversitenin de destekleri ile bazı çalışmalarımız oldu. Ama daha fazlasına ihtiyaç var.”

ŞUBAT SAYIMIZDA DEVAM EDECEK…

#MGrup #Sertifikasyon #FOGRA #FograPSO #IdeallianceG7 #Kayseri #Ofset #Flekso #GökselŞen #OdakBilgiTeknolojileri #OdakKimya #SürdürülebilirBaskı #BaskıDenetleme #BaskıKalitesi #GriBalans
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Güneşli Evren Mahallesi Bahar Caddesi No:6/1 Polat İş Merkezi B Blok Kat3 Bağcılar – İstanbul

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74 - Faks 0 212 604 51 35

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@img.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ web@img.com.tr