Renk ve Mürekkep

Renk ve Mürekkep ~ 13/01/2020
hubergroup TÜRKİYE, MESLEK LİSESİ SEKTÖR MESELESİ

Baskı mürekkeplerinin lider tedarikçisi hubergroup Türkiye’nin Meslek Lisesi Sektör Meselesi projesi bileşenleri olan Dr. Oktay Duran, İTO Zeytinburnu, Ataşehir İbrahim Müteferrika ve Silivri Meslekî Teknik Anadolu Liseleri matbaa bölümleri öğrencileri 28 Aralık’ta İkitelli hubergroup Türkiye Genel Merkez binasında bir araya geldiler.

Öğrenciler iki grup halinde ofset baskıda renk ve mürekkep ilişkisini kavrayacakları seminer ve workshop ile etkili bir eğitim geçirdiler. Öğrencilere ‘ofset baskıda mürekkep hakkında bilinmesi gerekenler ve pantone renk üretimi’ semineri hubergroup Teknik Destek Uzmanı Ümit FALAY tarafından verildi. FALAY’ın sunumu, ‘ışık nedir’ sorusu ile başlayıp ‘mürekkep nasıl yapılır’a ulaşan bir aralıkta tüm aşamaları özetleyen bir ders biçimindeydi. Işık, renk, *l*a*b, deltaE, metamerizm, pantone gibi renk ve mürekkebe ilişkin birçok teknik detaya inen seminer boyunca öğrenciler; spektrometre ile rengin ölçülmesi, mürekkebin bileşenleri, mürekkep ile boya arasındaki fark nedir, ışık türleri vb. konularda bilgi sahibi oldular. Seminerin son bölümünde ise pantone renk yapımı, renk reçetesi oluşturulması ve mürekkebin dayanım özellikleri gibi konuları anlatan FALAY, öğrencileri workshop için yeterince bilgiyle donattı.

2019’un bu son eğitiminde öğrenciler hubergroup Türkiye renk laboratuvarında seminerde aldıkları bilgiler ışığında renk hazırlama ve mürekkep üretiminin yanı sıra mürekkep kontrollerini içeren uçtan uca bir workshop’a da katıldılar. hubergroup Türkiye  Laboratuvar Sorumlusu Hakkı Çetinkaya ve laboratuvar çalışanları ile bir kutu boya üreten öğrenciler, reçeteden teslimata tüm süreci gördüler.

Yılın son eğitimi yeni yıl pastasının kesilmesi ile sona erdi.


‘Meslek Lisesi Sektör Meselesi’ projesi 2020’de de İzmir, İstanbul, Konya ve Ankara’da gerçekleşecek programlarla devam edecek.

#hubergroup #hubergroupTurkiye #hubermatbaamurekkepleri #MeslekLisesiSektörMeselesi #murekkep #renk #ÜmitFalay #HakkıÇetinkaya
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Güneşli Evren Mahallesi Bahar Caddesi No:6/1 Polat İş Merkezi B Blok Kat3 Bağcılar – İstanbul

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74 - Faks 0 212 604 51 35

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@img.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ web@img.com.tr