BASKININ İYİLEŞTİRİLMESİ - SERTİFİKASYONLAR -4 “Laboratuvar,  bize başka bir bakış açısı kazandırdı.”  

BASKININ İYİLEŞTİRİLMESİ - SERTİFİKASYONLAR -4  “Laboratuvar,  bize başka bir bakış açısı kazandırdı.”    ~ 23/03/2020
Turan Dansık: “Eskiden elle kontrol ettiğimiz pilyaj kalınlıklarını şimdi ölçüyoruz ve bu bize çok yardımcı oldu, başka bir bakış açısı kazandırdı.”

Odak Kimya ile birlikte planlayıp yayına aldığımız Baskının İyileştirilmesi ve Sertifikasyonlar yazı serimizin bu ayki bölümü için Printpark Ofset Ambalaj’ı Mine Kalaylı ve Göksel Şen ile birlikte ziyaret ettik ve Printpark Ofset Ambalaj Yöneticisi Turan Dansık ve Kalite Kontrol Uzmanı Mine Polat ile bir araya geldik.

Ambalaj sektöründe yüksek kaliteli premium karton ambalajlar üretmeyi hedefleyen ve bu yöndeki tüm yatırım ve gayretlerini 2019 Avrupa’da Yılın Karton Ambalajı Ödülü ile taçlandıran PrintPark Ofset ve Ambalaj Ltd. Şti. en yeni yatırımlarından ikisi; bvdm FOGRA PSO sertifikasyonu ve kalite kontrol laboratuvarı ile üretim kalitesini kontrol altına alıyor. Geçtiğimiz Avrasya Ambalaj Fuarı’nda imavision kalite kontrol makinesi yatırımı yaptığını açıklayan şirket böylelikle matbaadan dışarı sadece tüm yönlerden kontrolü tamamlanmış -neredeyse tamamen- kusursuz kutuların çıkışına izin veriyor.

Aynı zamanda baskı öncesi tasarım/design bölümü için yapılan ORIS/Flexpack/Roland ‘ı içeren MOCK-UP yatırımları sayesinde,  kutu tasarımları mock up aşamasında design ve renk olarak kalite kontrolü bitmiş bir şekilde müşteriye  sunuluyor ve bu hizmet ciddi anlamda zaman tasarrufu ile birlikte esneklik sağlıyor .

Kalitesini standardize etme konusunda yaptığı bunca yatırımın ardından PSO belgesi sahibi olmak PrintPark için bir hayli kolay bir süreç olmuş. Dansık, bugüne kadar herhangi bir sertifika sorgusu ile karşılaşmadıklarını, söylüyor: “PSO sertifikasının düzenlediği süreçleri biz zaten kontrol altına almıştık. Yapmamız gereken sadece bir müşteri sorar ise –evet, belgemiz var, diyebilmek için kalite ve standardımızı kayıt altına almaktı. Benim için en önemli noktalardan biri de renk yönetimini dünya standartlarında yapabilmek ve ölçülebilir ve sürdürülebilir kılmaktı. Baskıda renk yönetimi açısından bir problemimiz var ise bunu kendi içimizde süratle anlayabilmeli, çözmeli ve üretime ara vermeden devam etmeliyiz.”

PrintPark geçtiğimiz yıl boyunca birçok yatırım yaptı. Makine parkını adeta yeniden dizayn eden matbaa, premium kutu üretiminde başarısını garanti altına alacak makine ve ekipman yatırımları ile önemli adımlar attı. Bu adımlardan belki de en önemlisi ve değerlisi laboratuvar yatırımı oldu. Normal şartlar altında bir matbaanın bu kadar kapsamlı bir laboratuvar sahibi olması beklenmez. Tüm ekipmanları Odak Kimya tarafından tedarik edilen bu laboratuvarda , rub  , friction , peel , boxclosing , tear , CFA testleri uluslararası standartlarda yapılıyor ve PrintPark için iki aşamada önemli faydalar sağlıyor.

Dansık, öncelikle müşteriden gelen numunenin tüm fiziksel ve ölçülebilir özelliklerinin ve beklenen kutu üretiminin rakamsal ifadelerinin ortaya çıkarılmasının önemine dikkat çekiyor. Dansık, “Eskiden elle kontrol ettiğimiz pilyaj kalınlıklarını şimdi ölçüyoruz ve laboratuvar bu açıdan bize çok yardımcı oldu, başka bir bakış açısı kazandırdı”, diyor. Müşterinin talep ettiği mesela karton tokluğu; getirdiği numunede kullanılan kartonun tokluğu aynı mı? Aynı soruyu karton kalınlığı için de sorabiliriz. Aynı şey baskı değerleri, boya densiteleri gibi teknik detaylar için de geçerli. Bu benzeri birçok detayın ölçülmesi ile rakamsal sonuçlar alınabilir. İkinci aşama ise istenen veya onaylanan değerler kayıt altına alındıktan sonra yapılan üretimde bu değerler oluşturulabilmiş mi, bunun kontrolünün yapılması. Ayrıca tedarikçiden gelen kartonun, tutkalın, selefonun, mürekkebin ölçülerek istenen siparişin gönderilip gönderilmediğinin tespit edilmesi. Özetle bu laboratuvarın gözünden bir şey kaçması mümkün değil.

PrintPark’ta müşteri iseniz onay için grafik istasyonunu girmenize gerek yok. Kalite kontrol laboratuvarının hemen girişinde bir baskı kontrol istasyonu oluşturulmuş. Burada doğru ışık kaynağı altında ölçümleme yapılabilir ve kalibre edilmiş özel bir ekran ile hem soft hem de hard provaya onay verilebilir.

PrintPark kalite kontrol uzmanı Mine Polat sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Karton bize gelirken belirli tickness değerleri ile geliyor. Ben bu tickness değerlerini laboratuvarımda ölçerek doğrulayabiliyorum. Elektronik ortamda gerçekleştirdiğimiz bu testleri raporlayarak sonuçları garanti altına alıyoruz. Burada sürtünme dayanımı, yolma gibi birçok testi gerçekleştirebiliriz. Son olarak aldığımız vibrasyon test cihazı ile de kalite kontrol laboratuvarımızı tamamlamış olacağız.”                                                                                           

#Printpark #Ambalaj #KartonAmbalaj #PSO #FOGRA #kaliteKontrol #Baskıİzleme #BaskıTakip #Matbaa #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #EnrichTheContent #TuranDansık #MinePolat #MineKalaylı #GökselŞen #OdakKimya
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Güneşli Evren Mahallesi Bahar Caddesi No:6/1 Polat İş Merkezi B Blok Kat3 Bağcılar – İstanbul

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74 - Faks 0 212 604 51 35

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@img.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ web@img.com.tr