Ne Demek Sosyal Medya Kullanmıyorum!

Ne Demek Sosyal Medya Kullanmıyorum! ~ 20/06/2020
Eğer iş dünyasındaysan sosyal medya kullanmak zorun-da-sın!

Bugün bu tuhaf anlayışsızlığı ortadan kaldıralım. Bence bunun tam zamanı!

Sosyal medya kullananlar ve kullanmayanlar olarak iki guruba ayrılıyoruz.

Kullanmayanlar için bir şey söylemeyeceğim ama kullananları da kendi aralarında face’ci, insta’cı, ti tok’cu, youtube’cu vb. gibi guruplara ayırıyorlar ama bu yanlış. Tam olarak da bugün düzeltmek istediğim şey bu. Çünkü bu durumdan yakinen rahatsızım.  

Öncelikle bir şeyi en baştan yazayım:

Eğer iş dünyasındaysan sosyal medya kullanmak zorun-da-sın!  

Patron diyor ki (şişinmeyi ve de kendi gibi olmayanları da aşağılayan bir tavır sergilemeyi ihmal etmeden) ben sosyal medya kullanmıyorum. Sevmiyorum. Çok yapay. Ben hayatı seviyorum. Yaşamayı seviyorum. Paylaşmayı değil kendime ait kalmasını seviyorum ve daha neler neler?

Peki patron, bu söylediklerinde çok haklısın. Ben de özel hayatımı paylaşmayı sevmiyorum. Zaten kim benim ya da senin özel hayatımızı, gezdiğimiz yerleri, yemek yediğimiz restoranları, güneşlendiğimiz kumsalları, ziyaret ettiğimiz müzeleri ve dahi kutsal mekânları merak etsin ki… Belki bir iki kuzen, kardeş ve bir iki de kanka…

Tabii Vedat Milor, Ömür Akkor, Saffet Tonguç değilsen.  

Buradan birinci paragraf son iki cümleye uzanalım ve bence doğrusunu yazalım.  

Sosyal medya kullanıcıları ikiye ayrılır: İş için kullananlar Kişisel kullanıcılar  

Patron bunu bilmediği için ben sosyal medya kullanmıyorum diyerek şişinmekte işte bu yüzden haksız…  

Kullanma kardeşim kullanma.  

Ama...

Eğer bir işin varsa, bir mesleğe ya da sektöre dair aidiyetin varsa eğer biraz da pazarında, piyasanda, içinde bulunduğun iş dünyasında neler olup bittiğini bilmen gerekiyorsa sosyal medya kullanacaksın.

Bugün bir saatini ayırıp sosyal medyada iş dünyasını şöyle bir dolaşayım diye yola çıksan oturduğun koltukta sızana kadar oturmak zorunda kalacaksın.

Çünkü her yerde bilgi var. Her yerde senin işin ile ilgili bir makale, bir araştırma, bir haber, bir etkinlik var ve sen bunlardan bîhaber özel döşediğin odana gömülmüş günlük işlerine başını kaşıtıyorsun.  

Antik Matbaacılık sahibi Burak Sercan Antik Bey’in Antik Matbaacılık ve Burak Sercan Antik isimli iki hesabı olmak zorunda. Sercan Bey de bu iki sayfada hem matbaası hem de işi ile ilgili paylaşımlar yaparak müşterileri ve potansiyel müşterileri ile iletişim kurarken bir yandan da matbaasının reklamını yapacak. Bu arada kendi matbaası dışındaki matbaalar neler yapıyor, hangi makine üreticisi hangi yenilikleri anlatıyor, yeni hangi mürekkep çıkmış ve senin aldığın malzemenin rakibi olan marka ne yenilikler sunmuş onlara bakacaksın. Bakmazsan o güzelim ofisine girebilen sana ne anlattıysa ona inanacaksın.  

Bunu yaptıktan sonra hangisi olduğu fark etmez en fazla dostunu bulacağın herhangi bir sosyal mecrada bir hesabın olur ya da olmaz; hesabının adı Antik ya da Antk_Srcn_1903 olur; bu senin bileceğin iş, patron. Kişisel kullanacağın hesabının takipçileri ile iş için kullanacağın hesabının takipçileri bile aynı olmaz. Bunu başardığın gün patron; neredeyse on yıldır senden başka neredeyse herkesin kullandığı çapraz medyadan sen de yararlanmaya başlayabilirsin. İşini bu yönden de geliştirmeyi sürdürebilirsin.  

Haa bir de bu mecralara emek sarf eden  ve de para sarf eden diğerlerini de yani şirketleri ve oradan ekmek yiyen ajansları, uzmanları vs… bir kenara atmamış olursun. Bu yazıya konu olan Antik Matbaa ve Burak Sercan Antik hayali bir kurum ve patron. Ama sosyal medya kanallarına yüz binler ve bir dünya emek sarf edenler Heidelberg, Kodak, manroland, Kurz, HP, Konica Minolta ve daha yüzlercesi tamamen gerçek.

Tıpkı MATBAA&TEKNİK gibi…  

Saygılarımla  


#MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #EnrichTheContent #KnowWahtisWhat #SosyalMedya #MatbaaTeknik
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Güneşli Evren Mahallesi Bahar Caddesi No:6/1 Polat İş Merkezi B Blok Kat3 Bağcılar – İstanbul

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74 - Faks 0 212 604 51 35

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@img.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ web@img.com.tr