Misafir Editör - Baskı Mürekkeplerinde Nereye Gidiyoruz

Misafir Editör - Baskı Mürekkeplerinde Nereye Gidiyoruz ~ 05/09/2020
Baskı Mürekkepleri Konulu Ağustos sayımızda Misafir Editörümüz TOYO Matbaa Mürekkepleri Satış Direktörü Sayın Engin Kurt

MATBAA&TEKNİK Ağustos 2020 sayısının Misafir Editörü olarak başyazısını yazmayı kabul eden Toyo Matbaa Mürekkepleri San. ve Tic. A.Ş Ofset Mürekkepler Satış Direktörü Sayın Engin Kurt Beye teşekkür ederiz.

Değerli Meslektaşlarımız;  

Uzun süredir tanıdığım, birçok kişinin de yakından bildiği sektörün değerli ismi olan, Akif Tatlısu sayfasında yazma talebi ile geldiğinde onun kadar başarılı ve düzgün cümleler kurmak zor olabilir endişesi yaşadım, bu nedenle baştan özürlerimi iletmek isterim.   Sektördeki ilk deneyimimi, tesadüfen girdiğim ve sonrasında iyi ki girmişim dediğim matbaa meslek lisesinde kazandım. Şimdi ise sektörde 30 yılı geride bıraktım… 

  O zamana kadar mürekkep dediklerin de herkes gibi aklıma sadece kalem mürekkebi geliyordu. Ancak işin içine girince çok farklı, kocaman bir dünya olduğunu öğrendim. 

Okul, döneminde  mesleği sevmemde önemli katkı sağlayan çok deneyimli ve değerli hocalarımız sayesinde meslekte gelişme kaydettim. Sonrasında Marmara Üniversitesi, Matbaacılık Bölümü’nde eğitim hayatıma, işin inceliklerini öğrenmeye devam ettim. Üniversite yıllarımda basım sektörünü, o dönem için az sayıdaki potansiyel matbaaları, bazen okul ziyaretleri ile bazen de staj yaparak tanıdım. kısa süreliğine matbaalarda çalıştım. Mezun olduktan sonra 1,5 sene kadar Eskişehir’de matbaa öğretmenliği yaptım ve devamında ise Türkiye’nin önemli gazetelerinden birinde çalışma fırsatım oldu.  

Konumuz olan mürekkebe bulaşma hikayem ise, 1968 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk matbaa mürekkepleri fabrikası olan Dyoinks’te çalışmaya başlamam ile oldu. İlk yıllarda, Danimarka ortaklı Dyo Sadolin olan şirket, zamanla yüzde yüz yerli olan Dyo Matbaa Mürekkepleri, rekabetin artması ve en önemlisi dünyadaki globalleşmesinin de etkisiyle 2016 yılında dünyadaki önemli mürekkep üreticisi olan Toyo Ink Group’un, Dyoinks’i satın almasıyla Toyo Matbaa Mürekkepleri olarak sektörde hizmet vermeye devam ediyor. Ben de, bu çatı altında ilk günkü heyecanla 30 yıldır matbaa mürekkebi sektörüne ve şirketimize katkı sağlamaktan büyük keyif alıyorum.  

Türkiye’de matbaacılık ve ofset mürekkep geçmişine özetle değinecek olursam;   Türkiye’de matbaacılık; bugün için genç arkadaşlara farklı gelebilecek mesleğimizin alfabesi sayılan, kumpasta dizilen, hurufatlı ve tek renkli tipo makinalardan, çok renkli ofset makinalarına geçiş yapılmıştır. Aynı zamanda birçok matbaamız, dünyada ender görülebilecek başarılara imza atmasını bilmiştir. Aynı paralellikte, Ar-Ge’miz ile birlikte ürettiğimiz mürekkepler de regülasyon ve teknolojik gelişmelere uyumlu hale getirme çalışmalarımızı gerçekleştirip, sektörümüze sunuyoruz. İlerleyen teknoloji ile doğal olarak, insan sağlığını ve çevreyi ön planda tutmakta olup, bu amaç doğrultusunda, yeni çalışmalarla gıdaya uygun, kokusuz, düşük migrasyonlu mürekkep üretimine öncelik vererek sektöre katkı sağlıyoruz.  

Gazeteler, çoğumuzun bildiği 1985 – 2000 yılları arası altın çağını yaşadı. İnternetin yaygın olmadığı dönemde, orta ölçeğin üstündeki gazetelerin tirajları 800 bin ile bir milyon adedi bulmaktaydı. Gazetenin okuyuculara ulaşması için gereken baskı bitiş süresi en geç 06.30’ u geçmemeliydi ve bu saatten sonra geciken her baskı iadelerin artma sebebiydi.    

Gazetelerin mürekkep kullanımları, bahsetmiş olduğum dönemde o kadar fazlaydı ki, her gün kamyon çıkarıyor ve yine de yetiştiremiyorduk. Gün içerisinde talebi karşılamak için tekrar mürekkep tedariği yapıyorduk.  Bugün için üzülerek ifade etmeliyim ki, gazeteler sürekli tiraj kaybına uğramakta ve her geçen gün küçülmekte.   Basım endüstrisinde, Ar-Ge faaliyetlerinin sürekliliği ile daha önceleri uzak durulan, şimdi ise birçok matbaanın sahip olmak istediği UV sistemleri gün geçtikçe artmaya başladı.   Matbaaların daha parlak baskı istemeleri sebebiyle; UV mürekkeplerinden sonra, çevre faktörü gözetilerek önce H-UV, son dönemlerde ise Led UV makinalarında kullanılan mürekkeplere yatırımlara devam ediyor.  

Ekonomik ve hızlı hizmet anlamında adını duyuran Dijital Baskı Sistemleri; özellikle tirajı düşük işlerde pazarda tercih edilmekte, yüksek tirajlı işlerde ise henüz istenen hedefe ulaşamadığını gözlemliyoruz. Dijital mürekkep pazarı, daralan ticari işlerde kullanımları nedeniyle sayısal olarak artmakta ve yatırım maliyetlerinin bir miktar yüksek olmasıyla da dengeli büyümektedir.   Konvansiyonel Sistemlerde; önceleri potansiyeli yüksek matbaa sayısı parmakla gösterilecek kadar az iken bugün, dünyada sektörün öncüsü olan ülkelerle rekabet edebilen ve kalitesiyle  ülkemize ve sektörümüze başarılar getiren, sayıları oldukça fazla olan matbaalarımız bulunduğunu açıkca söyleyebilirim. Ek olarak; dünyada olan benzer durum, ticari işler tarafında bizde de azalmaktayken, ambalaj matbaalarında hızla büyüme devam ediyor. Pandemi nedeni ile ambalaj matbaalarına yapılan yatırımların hız kazandığını söyleyebilirim. Ambalaj matbaalarında ağırlıklı olarak kullanılan gıda mürekkepleri, hassas öneme sahip olduğundan her firmanın bu alanda yatırımlarını ve çalışmalarını aynı hassasiyette yapıyor olması gerektiğini düşünüyorum.  

Ülkemizde matbaa sektörü, belli alanlarda büyümeye devam ederek, ticari hacmi yüksek bir sektör haline gelmiştir. Ayrıca ihracat tarafında da, dünyada önemli başarılara imza atan matbaalarımız bizler için gurur kaynağı olmuştur. Bizler de daima matbaacılarımızın her koşulda ve ihtiyaçta yanlarında olduğumuzu bilmelerini isterim.

#ToyoInks #MatbaaMurekkepleri #EnginKurt #Matbaa #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #EnrichTheContent #KnowWhatisWhat #İçeriğiGeliştir #Ambalaj #Ofset #Serigrafi #KartonAmbalaj #EsnekAmbalaj #flekso #rotogravure #inkjet #genisformat #BiliyorumÇünküOkuyorum #ContentisKing #genARate #Phygital #Fijital #OkuYaDaSeyret
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr