Single Use Plastics Directive Guidance Poses a Challenge to Circularity

Single Use Plastics Directive Guidance Poses a Challenge to Circularity ~ 09/09/2020
The European Paper Packaging Alliance has warned that new guidance from the European Commission Services

Türkçe metin için sayfayı aşağıya kaydırınız.

The European Paper Packaging Alliance has warned that new guidance from the European Commission Services, which makes no distinction between paper and plastic cups, poses a major challenge to recycling and a circular economy.

Commission Services is currently consulting with Member States on guidance to implement the Single Use Plastics Directive (SUPD). The draft guidance does not recognise that the thin polymeric coatings, which are used to ensure paper cups hold liquid, are a minor component and also support the move away from plastic packaging. The SUPD rules also require plastic beverage cups to be marked with a logo to show they contain polymers or are made of plastics.

Consumer testing and validation of the proposed markings included field tests which treated paper and plastic cups in the same way. Even though product marking has proven to be valuable in encouraging and guiding proper disposal and recycling behaviours of various materials, it can easily create consumer confusion and cause challenges for both paper cup and plastic cup recycling.

Antonio D’Amato, EPPA President, commented: “Today, paper cups are part of the circular economy – they are recyclable and are being recycled across Europe and turned into new paper products. EPPA’s members are committed to working with others in the value-chain to increase those recycling rates. That requires consumers to put paper cups in the right bins in each country. It is therefore extremely disappointing that the Commission Services’ draft guidance would effectively tell consumers to put paper cups in bins identified for plastics. Not only will this reduce paper cup recycling, it will harm plastics recycling streams.

“EPPA strongly supports policies that will achieve a sustainable Green and low-carbon recovery. The Alliance therefore calls on the European Commission to urgently assess the unintended consequences that the draft guidance will create. A simple solution to avoid these problems is to introduce a Threshold, which sets a maximum amount of polymer in non-plastic products.”
Tek Kullanımlık Plastik Talimatları Kılavuzu, Döngüselliği Güçleştiriyor  

Avrupa Kağıt Ambalaj İttifakı, The European Paper Packaging Alliance (EPPA), kâğıt ve plastik bardaklar arasında hiçbir ayrım yapmayan Avrupa Komisyonu Hizmetlerinden gelen yeni kılavuzun, geri dönüşüm ve döngüsel ekonomi için büyük bir zorluk teşkil ettiği konusunda bir basın bildirisi yayınladı. Komisyon Hizmetleri şu anda Tek Kullanımlık Plastik Talimatlarının (SUPD) uygulanmasına yönelik rehberlik konusunda Üye Devletlere danışmakta. Taslak kılavuz, kâğıt bardakların sıvıyı tutmasını sağlamak için kullanılan ince polimerik kaplamaların küçük bir bileşen olduğunu ve aynı zamanda plastik ambalajdan uzaklaşmayı desteklediğini kabul etmiyor. SUPD kuralları ayrıca plastik içecek kaplarının polimer içerdiklerini veya plastikten yapıldıklarını göstermek için bir logo ile işaretlenmesini gerektiriyor.  

Tüketici testi ve önerilen işaretlerin doğrulanması, kâğıt ve plastik bardakları aynı şekilde işleyen saha testlerini içeriyordu. Ürün işaretlemesinin çeşitli malzemelerin uygun şekilde atılması ve geri dönüşüm davranışlarını teşvik etmede ve yönlendirmede değerli olduğu kanıtlanmış olsa da, tüketicide kolayca kafa karışıklığı meydana getirebilir ve hem kâğıt bardak hem de plastik bardak geri dönüşümü için zorluklara neden olabilir.  

EPPA Başkanı Antonio D’Amato, "Bugün, kâğıt bardaklar döngüsel ekonominin bir parçası - geri dönüştürülebilirler ve Avrupa çapında geri dönüştürülüyor ve yeni kâğıt ürünlerine dönüştürülüyorlar. EPPA üyeleri, bu geri dönüşüm oranlarını artırmak için değer zincirindeki diğerleriyle birlikte çalışmaya kararlıdır. Bu, tüketicilerin her ülkede kâğıt bardakları doğru kutulara koymasını gerektiriyor. Bu nedenle, Komisyon Hizmetlerinin taslak kılavuzunun tüketicilere kâğıt bardakları plastikler için belirlenmiş kutulara koymalarını etkili bir şekilde söylemesi son derece hayal kırıklığına sebep oluyor. Bu sadece kâğıt bardak geri dönüşümünü azaltmakla kalmaz, plastik geri dönüşüm akışlarına da zarar verir. EPPA, sürdürülebilir yeşil ve düşük karbon geri kazanımı sağlayacak politikaları güçlü bir şekilde destekliyor. Bu nedenle İttifak, Avrupa Komisyonu'nu taslak kılavuzunun getireceği istenmeyen sonuçları acilen değerlendirmeye çağırıyor. Bu sorunları önlemek için basit bir çözüm, plastik olmayan ürünlerde maksimum miktarda polimer belirleyen bir alt sınır sunmaktır.

#EPPA #AntonioDamato #PaperCup #recycle #sustainability #CircularEconomy #plastic #papercupisnotplastic #SingleUsePlasticsDirective #Matbaa #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #EnrichTheContent #KnowWhatisWhat #İçeriğiGeliştir #Ambalaj #Ofset #Serigrafi #KartonAmbalaj #EsnekAmbalaj #flekso #rotogravure #inkjet #genisformat #BiliyorumÇünküOkuyorum #ContentisKing #genARate #Phygital #Fijital #OkuYaDaSeyret
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr