2021 Inkjet Baskı Trendleri

2021 Inkjet Baskı Trendleri ~ 22/02/2021
Scroll down for English Edition


Mevcut salgın bile inkjet baskı teknolojilerinin ilerlemesini durduramadı. 2021 için, ileride bu baskı alanını kesinlikle ileriye taşıyacak bazı heyecan verici gelişmeler var.


https://blog.drupa.com/ adresinden alıntı yapılmıştır

Inkjet teknolojileri çok hızlı gelişiyor ve COVID-19, 2020'yi çok zorlu bir yıl haline getirmesine rağmen, bu alanda yükselişte olan birçok umut verici yenilik var. Bu makalede, 2021 boyunca sektörümüzü şekillendirecek bazı temel mürekkep teknolojilerini ve inkjet trendlerini bir araya getirdik.  

1. Termal İnkjet

Baskı Hızları ve dayanıklılıkları ile bilinen bobin inkjet (#CIJ ) baskı makineleri, endüstriyel inkjet işler için ortak iş gücüdür. Sabit bir #mürekkep akışı sağlayabildikleri için, büyük üretimler söz konusu olduğunda, talep üzerine açılan sistemlere göre büyük bir avantaja sahiptirler. Ancak bu avantajın arkasındaki teknoloji, mürekkep geri kazanım sistemi, bu sistemler çok pahalı olduğu için bazıları için kolaylıkla engel oluşturabilir.  

Bu nedenle, #termal inkjet baskı (TIJ) gelişmekte ve CIJ sistemleriyle rekabet etmeye başlamaktadır. Şimdiye kadar bu sistem, kısa vadeli ve orta vadeli baskı işleri için en iyi üretim maliyetine sahipti. Özellikle gıda ve ilaç ambalaj üreticileri, son zamanlarda piyasaya sürülen yeni TIJ sistemlerinden faydalanabilirler. Ek olarak, termal inkjet #baskı VOC'leri CIJ sistemlerine kıyasla neredeyse % 90 oranında azalttığı için çevresel kazanımlar da vardır. Ambalaj endüstrisi 2019'da baskı pazarının en büyük gelir payına sahip olduğu için, o zamandan beri sürekli büyümesi ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda hakimiyetini daha da fazla göstermesi şaşırtıcı değil. Ambalaj endüstrisinin de inkjet baskı sistemlerini kullanmasıyla, sonuç olarak bu baskı alanı da kazanıyor.  

2. Yenilikçi UV Mürekkepleri

Sadece 2017'de #Minamata Konvansiyonu Düzenleyici cıvanın yasaklanması nedeniyle değil, yaygın cıva lamba #kürleme sistemleri matbaalar için popüler hale gelmedi. Sonuçta, örneğin #LED lambalarla sertleştirilmiş #UV mürekkepleriyle çalışmak gibi önemli ölçüde daha fazla avantaj sunan alternatifler artık mevcut. Bu mürekkepler, ince ve ısıya duyarlı filmler gibi daha geniş bir baskı altı malzeme porföyüne baskı yapabilir. Üstün civa olan listeye daha fazla teknoloji ekleyebiliriz: UV mürekkeplerine ek olarak, esnek ambalajlar ve filmler için yeni su bazlı pigment mürekkepleri ve gıda sınıfı için mükemmel olan elektron ışınıyla iyileştirilebilen bir sistem fotobaşlatıcılara bağlı olmadığı için ambalaj, pazarına girdi.  

3. Hibrit Dijital Yazıcılarla Daha Fazla Esneklik

#Hibrit baskı gerçek bir oyun değiştirici ve daha kısa sürede daha fazla çalışmayı mümkün kılar ve özellikle artan üretim taleplerinde karşılığını verir. #Colordyne 3800 serisi gibi yenilikçi istasyonlarla, pahalı bir ikinci baskı sistemine gerek yoktur. Üretim çalışmalarında sürüm oluşturma, özelleştirme ve #kodlama için yaygın olarak inkjet sistemler kullanılırken, #analog sistemler daha uzun sürelerde daha düşük baskı başına maliyet açısından en üst sıradadır.  

4. Gelecek Beklentileri

#Sürdürülebilirlik, neredeyse tüm endüstrilerde yıllardır temel bir sorun olmuştur, ancak COVID-19 çoğu insan için bir uyarı işareti olduğundan mevcut salgın bunu yeni boyutlara taşıdı. Bu nedenle, #yeşil çözümler, özellikle potansiyel yeni siyasi kısıtlamalar ve yasalar ile tüm endüstriler için en önemli öncelik haline gelecektir. Markalara yönelik tüketici beklentilerinin de artacağı tahmin ediliyor çünkü bunlar, yalnızca olumlu çevresel ayak izine sahip şirketleri giderek daha fazla destekleyecek. Buna göre, #inkjet teknolojilerinin de önümüzdeki yıllarda sürdürülebilirliğe her zamankinden daha fazla odaklanması gerekecek.


Inkjet Printing Trends to Watch in 2021  


Even the current pandemic couldn’t stop the advance of inkjet printing technologies. For 2021, there are some exciting developments ahead which will surely drive this area of printing forward.

Cited from https://blog.drupa.com/ 

Inkjet technologies are evolving very fast and although COVID-19 made 2020 a very challenging year, there are many promising innovations on the rise in this area. In this article, we’ve gathered some of the key ink technologies and inkjet trends that will shape our industry throughout 2021.  

1. Thermal Inkjet

Printing Continuous Inkjet (CIJ) printers, known for their speed and durability, are the common workhorse for #industrial inkjet jobs. As they are able to deliver a steady stream of ink, they have a major advantage over #dropondemand systems when it comes to large productions. But the technology behind this benefit, the ink recovery system, can easily become a hurdle for some as these systems are very expensive.   

Therefore, #thermal inkjet printing ( #TIJ ) is on the advance and starts rivaling #CIJ systems. Up to now, this system had the best cost of production for short-run and medium-run printing jobs. Especially food and pharmaceutical packaging manufacturers can benefit from some of the new TIJ systems launched on the market recently. Additionally, there are environmental gains too, as thermal inkjet printing reduces #VOCs by almost 90% compared to CIJ systems. As the packaging industry had the largest revenue share of the printing market in 2019, it is no wonder that it has been continuously growing since then and probably will assert its dominance in the next years even more. And with the packaging industry using inkjet printing systems as well, this printing field consequently wins out, too.  

2. Innovative UV Inks 

Not only because of the #Minamata Convention Regulatory banning mercury in 2017, common mercury lamp curing systems have become unpopular for printers. After all, alternatives are now available that offer significantly more advantages, like for example working with #UV inks cured by #LED lamps. Those inks are able to print on a wider range of substrates such as thin and heat-sensitive films. And we can even add more technologies to the list that have the upper hand on mercury: In addition to the UV #inks, new water-based pigment inks for flexible packaging and films, and an electron-beam curable system, perfect for food-grade packaging as it is not relying on photoinitiators, entered the market.   

3. More Flexibility with Hybrid Digital Printers 

#Hybrid printing is a real game changer, enabling more work in less time which pays off especially in times of rising production demands.  With innovative stations, like the #Colordyne 3800 series, there’s no need for an expensive second printing system. Commonly inkjet systems are used for versioning, customization, and coding in production runs, while analog systems are top in lower cost-per-print aspects in longer runs.    

4. Future Prospects 

#Sustainability has been a key issue in almost all industries for many years now, but the current pandemic has taken this to new heights since COVID-19 has been a warning sign for most people. Therefore, green solutions will become a top priority for all industries, especially with potential new political restrictions and laws. #Consumer expectations towards brands are predicted to also rise as they will increasingly only support companies with a positive environmental footprint. Accordingly, #inkjet technologies will also have to put even more focus on sustainably in the coming years than ever before.


25Yasindayiz YirmiBesinciYilimiz Matbaa MatbaaTeknik BirMatbaaTeknikVar EnrichTheContent KnowWhatisWhat İçeriğiGeliştir Ambalaj Ofset Serigrafi KartonAmbalaj EsnekAmbalaj flekso rotogravure inkjet genisformat BiliyorumÇünküOkuyorum ContentisKing Baskı Prepress Cilt Sonlandırma Finishing DijitalBaskı
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr