Kazan Taşarsa Çömçenin Hesabı Olmaz

Kazan Taşarsa Çömçenin Hesabı Olmaz ~ 04/04/2021
2. Matbaacıların Hali Pür Melali

MEHMET AKİF TATLISU

Ne zaman yeri zamanı gelse İkinci Matbaacılar Sitesi’nin nasıl bir tasarım ve mimari facia olduğunu, yazarım. İnşa edildiği zaman ile günümüz makine parkurları arasındaki devasa gelişim bu binanın hala kullanılıyor olmasını büyük bir hata haline getiriyor.

Günümüzde matbaa tek katlı olmalıdır. Baskı ve mücellit makineleri bir zemin üzerine oturmalıdır. Bu önemli bir kaidedir ve makinelerin ortaya çıkardığı salınıma dayanıklı bir inşaat teknolojisi ile inşa edilmiş binalar matbaa ya da mücellithane olmalıdır. Hele günümüzde her bir ofset makine ünitesinin bir ton ağırlığa sahip olması ve bu sitedeki matbaalarda hemen her makinenin neredeyse dört ünite olması, iki bodrum ve 7 kattan mürekkep bu sitenin bu kadar yüke halen nasıl tahammül gösterdiğini tamamen bilinmez bir Mısır Piramitleri efsanesine çeviriyor.  

Artık bir gerçeğin farkındayız

Bu site ve içindeki basım endüstrisine hizmet eden her türden esnafın bu siteyi terk etmek gibi bir niyeti yok. Koç Üniversitesi Hastanesinin yapılması ve dahi açılmasıyla ile bu sitenin ve çevredeki daha birçok sitenin bölgeden kaldırılması için çalışmalara başlandığı şeklinde şehir efsanesi de dillenmeye başlamıştı. Gün be gün bölgedeki üreticiye giden hizmetin kalitesi düşürülecek, hatta hizmet hiç götürülmeyecek, bölge onlara üretim için çok pahalı bir hale getirilecek ve kendiliklerinden satıp savıp gitmeleri beklenecekti. Matbaacılar tıpkı Cağaloğlu’ndan taşındıkları gibi Topkapı Litros Yolunu da terk edeceklerdi. Sanırım o günler gelmiş. Üstelik bu site esnafına hayatı zehir etme görevi de bizzat site esnafının kendisine verilmiş gibi görünüyor.  

Pandemiyle gelen trafik felaketi

İstanbul’da bazı zamanlarda trafik yoğunluğu %50’leri geçer, biz de oflar puflardık… Bu pandemiden önceydi. Pandemi zamanı siyasilerin ve goygoycusu açık oturum zevzeklerinin söylediği gibi esnaf kan ağladığı, üretim durduğu, sanayici hep bir ağızdan iflas ettiği için İstanbul trafiği birden bire eklenen 300 bin kiralık araç ve tonlarca yakıt israfı ile günün neredeyse her saati %70 hatta bazı zamanlar %80’lerde seyrediyor. Böyle olacaksa olsun. Ne yapalım? Halkımız zengin. Tedbir almak lazım. En azından sıkıntılı noktalarda trafiği akıcı hale getirebilecek basit önlemler almak gibi. Belediye seçimlerine kadar Litros yolu için İSPARK iyi bir kaçış noktasıydı. En azından park edecek yer bulunuyordu. Bugün bırakın park alanı bulmayı park alanına ulaşmak bile büyük bir sabır gerektiriyor. Fotoları iki hafta önce çektim. Taze sayılır, yani.  

Tedbir almamanın sebebi ne?

Hızlıca yapılacak bilmem kaç kaça bilmem kaç imar planları gerektirmeyen basit bir iki dokunuş yapılabilirmiş, halbuki. İSPARK girişinin ana cadde üzerine verilmesi. Litros Yolunda trafiğin Fatih İş Merkezi istikametine tek yönlü verilmesi. Toprak kapının kapatılması. Site otoparkının limitli saatler ya da dakikalar için site müşterilerine ücretsiz olarak açılması. Litros yolu boyunca dört şeridin de trafiğe verilmesi, parka müsaade edilmemesi gibi… Niye yapılmıyor sorusunun cevabını kimse bilmiyor. Ben de bu sayfadan bir Belediye yetkililerine ve Site Yönetimine bir sorayım istedim. Belki bir gün siteye rahat rahat girer çıkarız ne dersiniz; mümkün mü?


#ikincimatbaacilar #matbaa #matbaacilarsitesi #ZeytinburnuBelediyesi #KoçÜniversitesiHastanesi #İSPARK #İstanbulBüyükşehir #Matbaa #25Yasindayiz #YirmiBesinciYilimiz #Matbaa #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #EnrichTheContent #KnowWhatisWhat #İçeriğiGeliştir #EmegeSaygiGoster #Ambalaj #Ofset #Serigrafi #KartonAmbalaj #EsnekAmbalaj #flekso #rotogravure #inkjet #genisformat #BiliyorumÇünküOkuyorum #ContentisKing
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr