Plastik Filmlerin Geri Dönüşümü İçin PrintCYC

Plastik Filmlerin Geri Dönüşümü İçin PrintCYC ~ 06/04/2021
The weekly Verdigris blog by Laurel Brunner - 05.04.2021

2019'da, baskılı #plastik film atıklarının geri dönüşümü ve işlenmesi için bir girişim olarak kurulan PrintCYC, önde gelen bir mürekkep üreticisi olan #hubergroup 'un ve plastik film tedarik zincirindeki çok sayıda diğer katılımcının desteğine sahip bir birlik. Grubun amacı, endüstri sonrası atıklardan yapılan uygun maliyetli ve faydalı yeni malzemeler sağlamak. #hubergroup ve ortakları, #PrintCYC'yi “baskılı filmlerin geri dönüştürülmesi için bir değer zinciri girişimi” olarak tanımlıyor. Grup, makine üreticileri ile film konusunda uzman şirketleri de içeriyor.

 

PrintCYC, baskılı plastik filmler için döngüsel ekonomiyi destekleyen bütünsel bir sistem geliştirmek istiyor. PrintCYC yaklaşımının, işlenmemiş malzemelerle karşılaştırılabilir yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş malzemeler üreteceğini iddia ediyorlar. Özetle grup, çeşitli ambalaj uygulamalarından atık plastik filmlerin% 100'üne kadar yeniden kullanmayı hedefleyen iddialı bir proje.

 

PrintCYC geçen yıl kuruldu ve projenin 1. aşamasında geri dönüştürülmüş PP'nin yüzde ellisinden fazlası uygun hammaddelere işlenebildi. Koku, renk ve işlenebilirlik konusunda daha çok şey yapılması gerekiyor ama işler doğru yönde ilerliyor. PrintCYC üyeleri, farklı #mürekkep formülasyonu ve alt tabaka kombinasyonlarını test ediyor. Örneğin flekso baskıda yüksek sıcaklık direncine sahip poliüretan bazlı bir mürekkebin kullanılmasının geri dönüşümü önemli ölçüde iyileştirdiğini bulmuşlar. Ve geri dönüştürülmüş malzemeler hammadde olarak iyi performansa sahip olarak tanımlanmış.

 

PrintCYC üyeleri şimdi üyeliği daha fazla paydaş ve daha geniş bir uzmanlık yelpazesini içerecek şekilde genişletmek için çalışıyor. Plastik film ambalaj geri dönüşümü alanında döngüsel bir ekonomiye doğru ilerlemek için #GeriDönüşüm için Tasarım Kılavuzları üzerinde çalışıyorlar. PrintCYC, koronavirüs salgını ile ilgili sorunlara rağmen kısa sürede epeyce yol katetti.

 

Ambalaj endüstrisinin, hissedar, müşteri ve tüketici beklentileri doğrultusunda döngüselliği sağlamak için aktif adımlar atmaktan başka seçeneği yok. PrintCYC'nin amacı, film bazlı ambalajın tüm yaşam döngüsü üzerinde kontrol ile yeni hammaddelere dönüşen endüstriyel sonrası atığa dayalı uygun maliyetli çözümler sunmak olmalıdır. İnovasyon ve test etme kadar önemli olan, uygulanabilir tedarik zincirlerinin geliştirilmesidir. Atıkların uygun tesislere ulaştırılması, verimli ve ekonomik bir şekilde işlenmesi ve yeterli miktarlarda hammadde sağlanması büyük bir zorluk olacaktır. Bu proje için diğer zorluk, geri dönüşüm için kesinlikle çok önemli olan ve lojistiğe ve işlemeye başka bir karmaşık boyut ekleyen mürekkep giderme aşamasıdır.

 

This article was produced by the Verdigris Project, an industry initiative intended to raise awareness of print’s positive environmental impact. This weekly commentary helps printing companies keep up to date with environmental standards, and how environmentally friendly business management can help improve their bottom lines. Verdigris is supported by the following companies: Agfa GraphicsEFIFespaFujifilmHPKodakMiraclonRicohSpindrift, Splash PRUnity Publishing and Xeikon.#Verdigris #VerdigrisBlog #CircularEconomy #DöngüselEkonomi #GeriDönüşüm #hubergroup
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr