Ofsetçiler, Dijitale Karşı! mı?

Ofsetçiler, Dijitale Karşı! mı? ~ 08/04/2021
Mart ayı içinde Nisan sayımızda sonuçlarını değerlendirmek için bir anket çalışması yaptık.

Ofset matbaacılarının ofsetin geleceğine dair neler düşündüğünü öğrenmek için yaptığımız anketin verdiği sonuçlara bir bakalım.

(Tüm sonuçların sektörel dergiler için kullanım hakkı sadece MATBAA&TEKNİK’e aittir. Eğitim ve sunum amaçlı şirket, okul ve-veya kişilerin kullanımları halinde lütfen kaynak gösteriniz.)


ARAŞTIRMA - MEHMET AKİF TATLISU

Bu anketten ofset matbaacılarının ofsetten özellikle halen ümitli olup olmadıklarını farklı baskı teknolojileri ve baskı alanlarına yönelmeyi düşünüp düşünmediklerini anlamak istedik. Başka alanlara yönelmek isteyeceklerin de bir dönüşüm mü istediklerini yoksa mevcut parkuru genişleterek farklı müşterilerin taleplerini karşılamak mı istediklerini anlamaya çalıştık.  

Ankete katılan matbaacıların %14,5’i hiçbir yatırım planlamıyor. Yatırım planlayanların ise dönüşüm yani ofsetten vazgeçerek ya da üretimdeki katkısını düşürerek farklı bir baskı teknolojisine yönelenlerin oranı %57,5. Bakiyesi ise Yani %42,5 ise mevcut üretim hattını beslemek istiyor. Standardizasyondan, mücellitte uzanan bir portföyde farklı yatırımlar planlıyorlar.  

Dijital baskı matbaa için uygun değil

Dönüşüm denince akla kolayca geliveren dijital baskı. Çünkü dijital baskı hem yeni bir alan hem de yeni pazarlar demek. Her şeyden önce burada bir saptamayı paylaşmak isterim. Dijital baskıya en yakın alanda duranlar yani ticari ofset matbaaları dijital baskı konusunda hayli limitli bilgiye sahipler. Burada dijital baskının ne olduğu, kaç farklı dijital baskı teknolojisi olduğu, hangi alanlar için hangi baskıların dijitalde üretilebileceği gibi soruların büyük kısmının cevabı yok. Ya hiç merak etmemişler ya da dijitalin ofsetin işlerini yapamayacağını düşünüyorlar. Sizce dijital baskı mevcut müşterilerinizin taleplerini karşılar mı sorusuna Hayır cevabı verenlerin oranı %55. Bununla birlikte dijital baskı yatırımı yapabileceğini düşünenlerin oranı ise %51. Ancak kalan %49’un dijital baskıyla ilgili hiç araştırma yapmamış ve gerekli bilgiye ulaşamamış olanlardan ya da araştırma yaptığı halde matbaa için uygun olmadığını düşünenlerden oluştuğunu da göz önünde bulunduralım. Bir diğer soruda ise dijital baskı makine yatırımı yapmayı planlayanların hangi tipte bir baskı teknolojisi seçeceğini de altı şık vererek sorduk. Bu soruya aldığımız cevap ise derinlemesine ve araştırılarak edinilmiş bilgi yerine popüler kulaktan dolma bilginin egemen olduğunu, ortaya koyuyor. Grafik aşağıda, yorum size ait olsun…

Başka alanlara kayalım ama ofsette kalalım Ofset matbaacılarımızın yüzde 57’si yirmi yılı yüzde 28’i on yılı aşan bir zamandır bu meslekteler. Yani işi bilenlerle bir aradayız. %85’i dört ya da daha fazla üniteli makineye sahip. Bu makinelerin %82’i on yaşını aşkın. Bunların içinde yirmi yaşını da aşmış makinelerin oranı ise %20. Katılımcıların hali hazırda %33’ü karton kutu baskısı yapıyor. İşlerinden ümit kesmiş işler azalacak diyenler ise %42’lik bir dileme sahip. %54 ofset baskı makinesi yatırımı yapmayı planlıyor ancak sadece %11 sıfır makine yatırımı yapmayı planlıyor. %30 ambalaja yönelik yatırım yapacak. Bu önemli bir oran çünkü bize her üç ofsetçiden birinin ambalaja geçiş yapmak istediğini gösteriyor. Bunlara hiç yatırım planlamayan %14,8 ile ofsetini revize edecek yatırım planlayan %41’i ilave ettiğimizde her dört ofset matbaacısından üçünün ofset içinde kalmayı planladığını, anlayacağız. Bunu siz nasıl yorumlarsınız bilmiyorum ama bana göre ticari ofset pazarı ne kadar küçülürse küçülsün kendine yeni pazarlar arayacak ve küçük ve orta ölçekli işletmeler ikinci ve üçüncü kuşaklar pes etmezlerse daha uzun yıllar sadece dijitale değil her şeye direnecek.


#DijitalBaski #Ofset #OfsetVsDijital #MatbaaAnket #Arastirma #MatbaaTeknikArastirmasi #25Yasindayiz #YirmiBesinciYilimiz #Matbaa #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #EnrichTheContent #KnowWhatisWhat #İçeriğiGeliştir #EmegeSaygiGoster #Ambalaj #Ofset #Serigrafi #KartonAmbalaj #EsnekAmbalaj #flekso #rotogravure #inkjet #genisformat #BiliyorumÇünküOkuyorum #ContentisKing
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr