FINAT Etiket Ödülleri Açıklandı

FINAT Etiket Ödülleri Açıklandı ~ 08/06/2021
Ödüllere Odunsu(*) Bir Yaklaşım – Yüksek Kaliteli Sonuçlarla

Yazar Tony White, FINAT Etiket Yarışması Jüri Başkanı  

Türkiye bu yıl yarışmaya 13 etiket ile katıldı ve dokuz ödül aldı. Bu ödüllerden şimdilik iki tanesi yani iki kategori birincisi açıklandı. Bunlardan birincisi Baskı Süreçleri Gurubu birinciliği ve flekso kategori birinciliği ile DGS Baskı Teknolojileri bir diğeri de yine aynı gurupta Kombin Baskı Kategorisi birinciliği ile Etisan Etiket oldular.  

Hayatımızı birçok yönden etkileyen Covid-19 ile hepimiz için alışılmadık bir yılı geride bıraktık. İnişler ve çıkışlar gördük, hem işte hem de günlük yaşamlarımızda işleri yapma şeklimizi değiştirmek zorunda kaldık. #Etiket sektörünü canlı tutan ve bilgilendiren sanal toplantılarla ertelenen sektör etkinliklerinin yaşandığı bir yıl oldu. Jüri değerlendirmesini mümkün olduğunca normale yakın bir şekilde tamamlamayı başararak 2021'deki jüriye geçen yıla göre çok daha hazırlıklı yaklaştık. Ödül kazananlarla ilgili nihai kararlar, 12 Mayıs'ta yapılan sanal jüri toplantısında alındı. Kategori, Grup ve Gösterinin En İyisi ödülleri, 4 Haziran 2021'de #FINAT ELF'nin (Avrupa Etiket Forumu) son gününde sanal bir sunumla açıklandı.  

Bu yıl, özellikle içecek ve kozmetik kategorilerinde olmak üzere, tasarımlarında her zamankinden daha fazla mizahi bir dokunuş sergilediğini fark ettim. Acaba bu salgına karşı bilinçsiz bir tepki miydi?  

2021 FINAT Etiket Yarışması için “Gösterinin En İyisi” etiketinin tasarımı, gökyüzüne uzanan bükülmüş bir ağaç(*) gövdesinin göz alıcı bir çizimi mi yoksa devasa bir golf vuruşu yapan bir golfçünün hayali bir taklidi miydi? Bu sorular değerlendirme sürecinde jüri üyelerinin aklına geldi ve kesin bir sonuca varılamadı. Sizleri tasarımcının amacı konusunda kendi kararlarını vermeye bırakıyoruz. Etikete ne kadar yakından bakarsanız, o kadar fazla ayrıntı ortaya çıkıyor. Gizli çiftlik evleri, manzaranın derinliklerine giden taş kemerleri keşfedebilirsiniz. Uzakta, gizli tarlalar ve bir köy evinin izleri görülüyor. Tüm bu ayrıntılara eklenen harika bir tasarım, Avusturya’dan Etiketten Carini'nin jüri tarafından oybirliğiyle Best in Show birincisi seçilmesine sebep oldu.  

Yarışma, uluslararası Avrupa Etiket derneği FINAT tarafından yıllık olarak düzenleniyor ve her zamanki gibi, AWA Consulting'den Tony White liderliğindeki uzman ve kendini işine adamış bir jüri ekibinin hizmetlerinden yararlandı. Jüri heyeti Matset'ten Murat Sipahioğlu, Steve Wood Services'ten Steve Wood ve FINAT Teknik Danışmanı konuk jüri Noel Mitchell'den oluşuyordu.  

Yarışmaya dünya çapında 27 ülkeyi temsil eden 46 şirketten 222 başvuru katıldı. 5 Grup birincisi ve 23 kategori kazananına ek olarak, yıl içinde toplam 81 Yüksek Övgüye Değer sertifikası dağıtılacak. Bu yıl baskı örneği gönderen ülkelerden 25 girişle Fransa'nın liderliğini yaparken, onu 20 girişle Avusturya izledi. Her kategorideki girişlerin sayısı yine Şaraplar (58), Alkollü İçecekler (45), Kozmetikler (22) tarafından takip edildi ve bunları Etiket Setleri (19) izledi. Dijital baskının istikrarlı yürüyüşü Pazarlama Grubunda, şu veya bu biçimde dijitali içeren 108 girişten 88'i ile fark edildi. Yarışma boyunca 83 eser yalnızca dijital teknoloji kullanılarak basıldı.

   

Türkiye bu yıl yarışmaya 13 etiket ile katıldı ve dokuz ödül aldı. Bu ödüllerden şimdilik iki tanesi yani iki kategori birincisi açıklandı.

Bunlardan birincisi Baskı Süreçleri Gurubu birinciliği ve flekso kategori birinciliği ile DGS Baskı Teknolojileri bir diğeri de yine aynı gurupta Kombin Baskı Kategorisi birinciliği ile Etisan Etiket oldular.


Her iki etiket için de jüri yorumları şöyle:  

DGS Baskı Teknolojileri, #ödül getiren #Dalin Düş Bahçesi etiketini fleksografi kullanılarak yedi renkte bastı. Böylelikle etikette gösterilen bebeğin cilt tonlarının rengini mükemmel bir şekilde yakaladı. Sarı civciv ve pembe havlunun kombinasyonu birbirini çok iyi tamamlıyor ve zaten bu hareketli etikete daha fazla ilgi katıyor. Genel bir parlak vernik, kullanım sırasında etikete bir derece koruma sağlıyor.

Etisan Etiket ise birinciliği Eyüp Sabri Tuncer Doğal Zeytinyağlı Saç Kremi etiketi ile aldı. Ortasında zeytin bulunan bir zeytin yaprağının resmini gösteren basit bir etiket, ancak daha derine indiğimizde bu etiketi beş renkte basmak için #flekso ve #serigrafi teknolojilerinin kullanıldığını görüyoruz. Daha da fazlası, yapraktaki damarlar, kabartmalı bir vernik kullanımıyla haptik etkiye sahip. Gümüş soğuk folyo dokunuşu ve serigrafi, bu etiketin üretiminde çeşitli ilgi çekici katmanlar ekliyor.


#25Yasindayiz #YirmiBesinciYilimiz #Matbaa #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #EnrichTheContent #KnowWhatisWhat #İçeriğiGeliştir #EmegeSaygiGoster #Ambalaj #Ofset #Serigrafi #KartonAmbalaj #EsnekAmbalaj #flekso #rotogravure #inkjet #genisformat #BiliyorumÇünküOkuyorum #ContentisKing
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr