TÜSİAD Avrupa Yeşil Mutabakatı Raporu Açıklandı

TÜSİAD Avrupa Yeşil Mutabakatı Raporu Açıklandı ~ 11/06/2021
Avrupa Yeşil Mutabakatı-Döngüsel Ekonomi Eylem Planı Türk İş Dünyası’na Neler Getirecek?

TÜSİAD Çevre ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu faaliyetleri kapsamında hazırlanan “Avrupa Yeşil Mutabakatı-Döngüsel Ekonomi Eylem Planı Türk İş Dünyası’na Neler Getirecek?” Raporunun tanıtımı, 11 Haziran Cuma günü çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. 

Toplantının açılış konuşmalarını TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji ve Çevre Yuvarlak Masa Başkanı Cevdet Alemdar yaptı. Rapor özetinin girişinde şu bilgilere yer veriliyor.  


Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Döngüsel Ekonomi Neden Önemli?

"En büyük ticaret ve yatırım ortağımız olan Avrupa Birliği (AB) 2050 yılına ilişkin karbonsuz ekonomi yol haritasını #AvrupaYeşilMutabakatı (AYM) kapsamında oluşturmaktadır. AB’nin yeni ekonomik büyüme stratejisi olarak kabul edilen Yeşil Mutabakatın en önemli bileşenlerinden biri de “döngüsel ekonomi” konusudur. 2021 ve 2022 yıllarında AB Döngüsel Ekonomi Eylem Planı’nın uygulama unsurlarını şekillendirecek düzenlemeler hayata geçirilecektir.  

Döngüsel ekonomi kapsamında;  

-          atık azaltımı, dayanıklılık, geri dönüşüm, yeniden kullanım, onarım döngüsellik yaklaşımı gözetilmekte;

-          sürdürülebilir ürün politikası sisteme entegre edilmekte;

-          gerek iklim değişikliği ile mücadele gerekse hammadde maliyetlerinin düşürülmesi gibi temel hedefler güdülmektedir.  

AYM, AB’nin küresel ticaret içindeki hacmi itibarıyla uluslararası ticaret sistemini şekillendirme niteliğini haizdir. Bu nedenle, ülkemizin de aralarında yer aldığı ticaret ortakları açısından önemli bir dönüşüm sürecine işarettir.  

Altı kilit üründen biri Ambalaj ve Plastik   AB #Döngüsel #Ekonomi Eylem Planı kapsamında kritik öneme sahip altı kilit ürün değer zincirlerine odaklanılmıştır."

Bu altı kilit üründen biri de elbette ambalaj ve bakın ambalaja dair öngörülen bazı düzenlemeler ve ulusal mevzuatımıza yönelik bazı değerlendirmeler şunlar:  

AB’de #ambalaj sektöründe 2030 yılına kadar tüm ambalajların #yenidenkullanılabilir olması;

#sürdürülebilir alternatifleri mevcut olan tek kullanımlık #plastiklerin kullanımının 3 Temmuz 2021 tarihi itibari ile yasaklanması öngörülmektedir. 

Ambalaj #Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ni değiştiren taslak düzenleme dar kapsamlı kalmaktadır. Gerekli yönetmeliklerin ve alt düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç vardır."    

Raporun tanıtım toplantısında konuşan TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski  ise şu noktalara dikkat çekiyor: "Tasarımdan, geri dönüştürülmüş içeriğin artırılmasına; yeniden üretimden, onarıma yeni süreçlerin söz konusu olacağı bir #yeşil ekonomik düzenin adımları atılıyor. Bu yapı, yeni iş alanlarına ve istihdam imkanlarına hız verirken, yaratılan katma değeri daha da artırma gücünü taşıyor. Çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan önemli avantajları birlikte getiriyor. Bu yeni ekonomi sistemini ülkemizde de kurgulamalıyız.  

Döngüsel ekonomi alandaki uyumun Gümrük Birliğinin güncellenmesi sürecinin de bir bileşeni olmasını beklemeliyiz. Yeşil mutabakat çerçevesinde oluşacak bu yeni tedarik zinciri yapısını, Türkiye’nin üstlenebileceği önemli rol ve sektörlerimizin küresel rekabet gücünü artırması açılarından değerlendirmeliyiz,” diyen Kaslowski’nin bir de daveti var:


“Döngüsel ekonomi gündeminde önemli bir unsur olan plastik konusunda, Global Compact Türkiye, SKD Türkiye ve TÜSİAD’ın kurucusu olduğu İş Dünyası Plastik Girişiminden de bahsetmek isterim. Bu girişim kapsamında şirketlerin plastik kirliliğinin önlenmesine yönelik hedef belirleme ve gerçekleştirme sürecine katkı sağlıyoruz. Girişimi hem amacı hem de güçlü bir iş birliği modeli olma yönüyle çok kıymetli görüyor ve tüm şirketleri plastik kirliliğinin çözümüne ortak olmaya davet ediyorum.”

#25Yasindayiz #YirmiBesinciYilimiz #Matbaa #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #EnrichTheContent #KnowWhatisWhat #İçeriğiGeliştir #EmegeSaygiGoster #Ambalaj #Ofset #Serigrafi #KartonAmbalaj #EsnekAmbalaj #flekso #rotogravure #inkjet #genisformat #BiliyorumÇünküOkuyorum #ContentisKing
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr