Evde Nasıl Geri Dönüşüm Uzmanı Olursunuz?

Evde Nasıl Geri Dönüşüm Uzmanı Olursunuz? ~ 13/09/2021
Hepimizin yapabileceği gerçekten kolay bir şey var. Elverdiğince geri dönüşüme destek olmak...

lovepaperteam tarafından kaleme alındı

Artan tüketim, artan nüfus - insanlığın gezegenin kaldırabileceğinden daha fazla atık ürettiğini ispatlamaya yetti. Neyse ki, çevremizi korumanın ve sürdürülebilir bir şekilde yaşamanın gerekliliği konusunda daha bilinçli hale geldikçe, birçoğumuz sorumluluğun evde başladığını anlıyoruz. Hepimizin yapabileceği gerçekten kolay bir şey var. Elverdiğince geri dönüşüme destek olmak...

Kullanılmış ürünlerin geri dönüştürülmesi, genellikle onları sıfırdan üretmekten çok daha fazla enerji verimliliği demektir ve daha az kirliliğe neden olabilir; aynı zamanda daha az atık çöp sahasına gidecek demektir. Kâğıt ve karton, 2020'de Avrupa'da sırasıyla %74 ve %83 oranında geri dönüştürülerek, dünyada en çok geri dönüştürülen malzemeler oldular – geçen yıl Avrupa'da 56 milyon ton toplanmış ve geri dönüştürülmüştür. [1,2]  


“Kâğıt hamuru ve kâğıt endüstrisi, elyafının %56'sını geri dönüşüm için kâğıttan sağlıyor.”[3]


Birleşik Krallık'ta kâğıtların yaklaşık %80'ini geri dönüştürmemize rağmen, 2020'de uzmanlar, hükümetin tüm ev çöplerinin %50'sini geri dönüştürme hedefini kaçırma yolunda olduğumuz konusunda uyardılar. [4] Wrap'e göre, geri dönüşüm oranı geçen yıllarda (2000-2010) zirve yaptı, ancak o zamandan beri İngiltere'de kaydettiğimiz ilerleme, son on yılda duraksama noktasına geldi ve sadece %3 arttı. Wrap şuna inanıyor: "Önümüzdeki 15 yıl içinde %65'lik bir hedefe ulaşmak, radikal değişiklikler olmadan gerçekleşmeyecek."  

Wrap'in Neyin Geri Dönüştürülebileceğini veya Geri Dönüştürülemeyeceğinin Bilinmemesi Sorunu başlıklı 2016 araştırması, "İngiltere'deki hanelerin %68'inin geri dönüşüm koleksiyonlarına yerel olarak kabul edilmeyen bir veya daha fazla öğe eklediğini" ortaya koydu. Aslında, tüm geri dönüşümün %4'ü kirlenme nedeniyle reddediliyor; Bu kulağa oldukça düşük gelse de, her yıl çöplüklere gönderilen yarım milyon tonun biraz altında geri dönüşüme eşittir.  

Toplumda, çevreye ve insanların çevre üzerindeki etkisine karşı dışarıdan daha bilinçli olan gruplar bile doğru olanı yapmak için mücadele edebilir. Örneğin Y kuşağı, sürdürülebilirliği seviyor, yeniden kullanılabilir ürünleri tercih ediyor ve çevre dostu markaları destekliyor; ancak, bir ankete göre, geri dönüşüm konusuna o kadar uzak duruyorlar ki bu bir sürpriz olabilir. Bu, neyin geri dönüştürülebileceği ya da geri dönüştürülemeyeceği konusunda hala çok fazla belirsizlik (veya belki de bilgi eksikliği) olması ve ambalajın arkasındaki insanın kafasını karıştırmış gibi görünen şaşırtıcı farklı geri dönüşüm sembolleri dizisine bağlı olabilir mi?   Denklemin karmaşasını ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için, evdeki geri dönüşüm kutularına nelerin atılması ve nelerin atılmaması gerektiğine dair bir rehber hazırladık. Uzmanlık alanımıza, kâğıt ve kartona odaklanacağız, ancak plastik, alüminyum veya diğer geri dönüştürülebilir malzemeler için uyulması gereken iyi bir kural, söyleyelim: Bu tip malzemeleri geri dönüşüm kutusuna koymadan önce durulamalısınız. Şartlar, yaşadığınız ülkede bulunduğunuz yere göre farklılık gösterebileceğinden, tüm ayrıntılar için yerel belediyenize danışın.

 

İyi haber şu ki, kâğıt ve karton ambalaj söz konusu olduğunda kurallar özellikle basittir - çoğunlukla sağduyuya bağlıdır.  


Geri Dönüştürülemeyen Kâğıt ve Kâğıt Bazlı Ambalajlar Kâğıt bazlı ürünler söz konusu olduğunda, nelerin geri dönüştürülemeyeceğini sıralamak daha kolay. Unutulmaması gereken en önemli şey, geri dönüşüm merkezleri tarafından yalnızca temiz kâğıtların kabul edileceğidir. Gıda maddeleriyle (dondurma kartonları veya paket tepsileri düşünün), yağ, kir veya boya ile kirlenmiş hiçbir şey geri dönüştürülemez (örneğin, çocukların çizimleri – merak etmeyin, bunu yapmayan tek kişi siz değilsiniz). Bunların tümü genel atıklarla birlikte atılmalıdır. Ayrıca dergilerden veya aldığınız önemsiz postaların üstündeki plastik ambalajları geri dönüşüm kutusuna atmadan önce çıkarmayı unutmayın.  

Pizza kutuları - tipik olarak geri dönüştürülebilir olan kartondan yapılmış olsalar da, herhangi bir yağlı kalıntı veya peynir kalıntısı bu kutuları geri dönüşümsüz hale getirir. Ancak, kirlenme yoksa kapağı geri dönüştürebilirsiniz çünkü yarım kutuyu geri dönüştürmek hiç dönüştürmeyecek olmasından iyidir.

Mutfak havluları ve peçeteleri – kaç kişinin kullanılmış mutfak rulolarını, peçetelerini veya sümüklü kâğıt mendillerini geri dönüşüm kutusuna attığını bilmek şaşırtıcı olabilir! Umarım, bu kadar ilerledikten sonra, geri dönüştürülemeyeceklerini bileceksiniz.

Parçalanmış kâğıt – bazı belediyeler geri dönüşüm için parçalanmış kâğıtlar toplamasına rağmen, çoğu toplamaz. Onu bir çöp sahasına göndermenin harika bir alternatifi, #gübre olarak kullanmaktır. Bazı belediyeler, onu bahçe çöp kutusuna koymanıza da izin verir.

Hediye paketi – kâğıt bazlı ambalaj kâğıdı geri dönüştürülebilir olsa da, parıltılı veya metalize altın ve gümüş şekiller gibi diğer katkı maddeleri içeren her şey #GeriDönüşüm sürecinde sorunlara neden olduğundan genel atıklarla birlikte atılmalıdır.

Plastik veya mumla kaplanmış kâğıt parçalar – kaplamayı soymadığınız sürece, bunlar genellikle geri dönüşüm merkezleri tarafından reddedilir. Ayrıca, geri dönüşüm kutunuza gıda atıklarıyla kirlenmiş bir şey ekleyerek, onlarla temas eden diğer öğeleri tehlikeye atma riskini taşıdığınızı, yani bunların hepsinin çöplükte bitebileceği anlamına geldiğini düşünmek de yararlıdır.  

Kaynaklar

1. CEPI, 2020.

2. Eurostat, 2018.

3. CEPI, Temel İstatistikler, 2020

4. Açık Erişim Hükümeti  

Editörün notu: Yukarıda belirtilen kuralların Birleşik Krallık ile ilgili olduğunu unutmayalım lütfen. Bununla birlikte haklılık yönü bulunmasına rağmen bu makalenin hissesi şu olmalıdır. "Her kâğıdı geri döndürmek zorunda değiliz. O nasılsa kendi kendini tabiatta yok edecek ve yeni kâğıtlar üretebilmek için bütünsel döngüde görevine devam edecektir. Ayrıca bugün kullanılan pek çok baskı kaplaması ve #mürekkep #deinking ve #washing aşamalarında rahatlıkla #kagit ya da kartondan ayrılabilmektedir. Kaldı ki Nisan sayımızda yayınladığımız makalede belirttiğimiz gibi selofan kaplı kâğıtların da artık geri dönüştürülebildiğine dair bir de araştırmadan haberdarız. Sonuç, kâğıtları mutlaka ayrıştıralım ama temiz olarak ayrıştıralım. Pizza kutuları hakkında yazılanlarda olduğu gibi.

#25Yasindayiz #YirmiBesinciYilimiz #Matbaa #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #EnrichTheContent #KnowWhatisWhat #İçeriğiGeliştir #EmegeSaygiGoster #Ambalaj #Ofset #Serigrafi #KartonAmbalaj #EsnekAmbalaj #flekso #rotogravure #inkjet #genisformat #BiliyorumÇünküOkuyorum #ContentisKing
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr