Dış İskeletler Sayesinde Güvenlik ve İş Sağlığı

Dış İskeletler Sayesinde Güvenlik ve İş Sağlığı ~ 01/10/2021
Genç Teknoloji: Exoskeletonlar – A+A 2021

A+A İş Güvenliği ve Sağlığı Fuarı için üretilmiş özel içerik

Yazar: Kirsten Rein, Endüstriyel Tekstiller ve Meslek Güvenliği Konusunda Uzmanlaşmış Gazeteci (www.Kirsten-Rein.De)  

Dış iskeletler, vücuda giyilen dış destek veya yardım sistemleridir. Sözde aktif ve pasif modeller olarak mevcutturlar. Her ikisi de fiziksel olarak zorlayıcı hareket dizileri olan işlerde insanları rahatlatmak için tasarlanmıştır. VW veya Ikea gibi bazı şirketler zaten onlarla çalışıyor, diğerleri ise hala test aşamasında.  

Çalışma ortamındaki tüm gelişmelere rağmen ağır nesnelerin düzenli olarak kaldırılması ve ergonomik olarak uygun olmayan duruşlarda indirilmesi gereken lojistik, endüstri veya zanaatkarlık işleri, görevlerin tekrar tekrar omuz ve başın üstünde yapılması gereken işler ve robotların (henüz) bu işleri insanlardan devralamadığı yerler halen var. Bunlar dış iskeletlerin uygulama alanlarıdır. Bu fiziksel güç gerektiren faaliyetler zamanla çalışanı hasta edebileceğinden, dış iskeletler kullanıcılarının üzerindeki yükü alırlar.  

Kas-iskelet sistemi bozuklukları –postural ve lokomotor aparatın hastalıkları, bozuklukları ve yaralanmalar, Almanya'da en sık görülen rahatsızlıklar arasında. Kronik ağrıya, fiziksel fonksiyon bozukluklarına neden olur ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bugün bile yüksek işe devamsızlık rakamlarına neden oluyorlar. Robert Koch Enstitüsü’ne göre bu bozukluklar yaşlılıkta giderek daha fazla ortaya çıkıyor. Demografik değişim göz önüne alındığında, etkilenen insan sayısının önemli ölçüde artacağını varsayabiliriz.  

Daha ergonomik çalışma için "Güçlü sırt çantaları"  

Dış iskeletler, kas-iskelet bozukluklarını önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, daha küçük şirketler kadar büyük şirketler de bu "dış iskeletleri" satın aldı. (Kiralanabilme opsiyonu da varmış). Diğerleri şu anda bunları yardımcı teknoloji olarak test ediyor. İşverenler, bunları kullanarak, daha yüksek üretkenlik elde ederken ve vardiya süresi boyunca yorgunluğu giderirken hastalık iznini ve devamsızlığı azaltmayı umuyorlar. Sonuçta, bu "güçlü sırt çantaları" - bir sırt çantası gibi giyilirler, vücudun önünde kapanırlar ve çeşitli vücut uzunluklarına ve çevrelerine uyarlanabilirler - iyi planlanmış bir çalışmadan sonra daha iyi çalışma ve daha düşük yaralanma duyarlılığı sağlayabilirler. Bunun ötesinde, işverenin özeni, personel motivasyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.  

Pasif dış iskeletler mekanik olarak çalışır. Yükü azaltmak için eğimli duruşlarda dinamik ve statik işler için kullanılabilirler. Tasarımlarına bağlı olarak, omuz ve baş yüksekliğinin üzerindeki işlerin yanı sıra yük taşıma için uygundurlar. Tedarikçiler arasında Ottobock, Auxivo veya Hunic şirketleri bulunuyor. Bu güçlü sırt çantalarının etkinliği, denemelerde kullanıcılar tarafından kanıtlandı. Destekli çalışma ve güçlerin sırttan kalçaya ve bacaklara yeniden dağıtılması alışmak için biraz zaman gerektirse de rahatlatıcı olarak algılandılar.  

Son Çare Olarak Dış İskeletler  

Lojistik şirketi DB Schenker, kaldırma ve döndürme hareketleri ile fiziksel olarak zorlu işleri gerçekleştirirken depo personelini rahatlatmak amacıyla Almanya, Polonya, İsviçre ve İsveç'teki çeşitli yerlerde birkaç model (Paexo Back ve Paexo Soft Back by Ottobock, Auxivo, Hunic, Alman Bionic Cray X) denedi. Buradaki işler arasında deniz taşımacılığı (konteyner boşaltma), hava taşımacılığı, kara taşımacılığı ve ayrıca sözleşmeli lojistik (parçaların toplanması ve paketlenmesi, paket taşıma) bulunmaktadır. Makine gücünü insan hareketi yetkinliği ile birleştiren dış iskeletler, personelin bel omurlarını ve sırt kaslarını koruyarak bu işlerde önleyici bir şekilde yardımcı olmak için tasarlanmış. Almanya'da DB Schenker Endüstri Mühendisliği Başkanı Gerald Müller, “Bunu Son Çare olarak görüyoruz” diyor ve şöyle devam ediyor: “Bizim için merkez, başlangıç ​​olarak iş yerlerinin verimli tasarımıdır. Süreçlerin otomasyonu, teknik yardımlar veya iş organizasyonu önlemleri gibi çeşitli olasılıklar vardır. Bu önlemler teknik veya ekonomik anlam ifade etmiyorsa, dış iskelet kullanımı bir çözüm yaklaşımı olabilir. Burada, işçilerin kabulü her şeyden önce gelir.”  

Üründen daha önemli olan kabul  

DB Schenker'de hem pasif hem de aktif iskelet modelleri test edildi. “Başlangıçta birçok açıklama gerekiyor ve denemelere eşlik etmek gerekiyor. Bir şirkette dış iskelet kullanımına başlamak her zaman kolay değildir – insanları bu yeni çözüme ikna etmeniz gerekir,” diye açıklıyor bunu deneyimlerinden bilen Gerald Müller ve ekliyor: “Sonuçta, dış iskeletlerin yüksek teknolojili cihazlar ve herkes yardımcı bir cihazla veya hatta sırtlarında robotla çalışmaktan zevk alamıyor.”  

Kabulün önemli bir nokta olduğu gerçeği, Ottobock Bionic Exoskeletons Müdürü Dr. Sönke Rössing tarafından da doğrulanmaktadır. “Ürünlerimizi her zaman müşterilerimizle yakın işbirliği içinde geliştiriyoruz. Bu amaçla iş istasyonları ve iş akışları detaylı olarak analiz edilir. Kullanıcıların hareket ederken dışarıdan yardım almadan çalışıyormuş gibi hissetmeleri gerekiyor” diyor. "Ergonomi uzmanlarımız, işe başlama ve değerlendirme için destek sağlıyor." Dış iskelet Paexo Back biyomekanik olarak çalışır. Profesyonel bir sırt çantasında olduğu gibi, yük omuzda emilir ve destekleyici yapı vasıtasıyla uyluklara yönlendirilir. Enerji depolama sistemi bükülürken kuvveti emer ve kaldırırken tekrar serbest bırakır. Bu, alt sırtta 25 kilograma kadar daha az yüke yol açar. ABD'de VW, Airbus, Daimler, SNCF ve Toyota gibi büyük şirketler ve ayrıca prefabrik ev üreticisi FingerHaus gibi küçük ve orta ölçekli şirketler Paexo ile zaten çalışıyor.  

IoT entegrasyonu ve akıllı fabrikalar için bağlı dış iskelet platformu  

German Bionic'in kurucusu ve CTO'su Dr. Peter Heiligensetzer bu görüşü paylaşıyor. Yeni kurulan şirket, “Akıllı Dış İskeletler” konusunda uzmanlaşmış. Heiligensetzer, "#CrayX , piyasadaki ilk ve tek akıllı dış iskelettir" diyor. Yazılım kontrollüdür ve vücudu düzleştirirken en önemli kısım olan kas aktivitesinin %60'ını alır. Bu hareket sırasında akıllı güç giysisi enerji sağlayarak aktif destek sağlar. Yük sırttan kalçalara ve bacaklara yeniden yönlendirilir. Bu, sırtı korur ve daha az oksijen gerektirir, iş genel olarak daha az yorucu olarak algılanır. Stuttgart Havaalanı ve Ikea, çalışanlarını şimdiden Cray X ile donattı.  

German Bionic'in akıllı robotik dış iskeleti, herhangi bir IOT ortamına ve herhangi bir akıllı fabrikaya sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. Yapay Zeka sayesinde veri toplayabilir ve alabilir, uzaktan yönetilebilir ve sürekli öğrenir. Bu, hareket ve ağırlık verileri aracılığıyla bireysel süreçlere ve kullanıcılarına uyarlanabileceği anlamına gelir. Güncellemeler bir gecede cep telefonu ile yüklenebilir. Cray X, kullanıcılara kaldırdıkları yükün çok ağır olduğunu veya ara vermeleri gerektiğini bile söyleyebilir.  

DB Schenker: Kaynak bulmanın temeli olarak yapılan pratik testler  

DB Schenker'deki saha testlerinin sonuçları genel olarak olumluydu. İlk deneme çalıştırması sırasında yalnızca hem aktif hem de pasif dış iskeletlerin aşınma özellikleri için iyileştirme alanı görüldü. “Endüstriyel dış iskeletler oldukça genç bir disiplindir. Buradaki tedarikçilerle çok yakın işbirliği yapıyoruz. Geri bildirimimiz, daha önce deneyebildiğimiz ardıl modellere doğrudan aktarıldı” diyor Gerald Müller. 7 kg'lık daha yüksek ağırlığına rağmen aktif Cray X dış iskeleti, gereken kas gücünü %50'ye kadar azaltmıştır. Deneme çalışması 2'de Ottobock'un Paexo modelleri de ikna edici sonuçlar verdi. Yakl. 1 kilo, Auxivo ve Hunic'in tekstil dış iskeletleridir: Gerald Müller, “Yüksek fiziksel esneklik gerektiren uygulamalar için özellikle uygundurlar” diyor.   Her dış iskelet her işe uygun değildir. Seçimleri için belirleyici kriterler, mekansal koşullar, ağırlık, iş yerindeki hareket yarıçapının yanı sıra forklift kullanımı söz konusu olduğunda esneklik. Son tahlilde, test edilen tüm modeller farklı uygulama alanlarında ikna edici sonuçlar verdi. DB Schenker, denemelerden edindiği deneyimleri bir tür karar matrisinde derledi. Dış iskeletleri tedarik ederken kararların temeli olarak sitelere hizmet etmektir.  

Dış İskeletler A+A 2021 Fuarın'da Gösterimde Olacak!  

Salon 10'da bir araya getirilen A+A'da dış iskeletlerle ilgili her şeyi bulabilirsiniz. Dış iskelet üreticilerinin Fraunhofer IPA ile birlikte sunulduğu Robotik Parkı'na ev sahipliği yapıyor. Bitişikteki Selfexperience Space'de ziyaretçiler bu yenilikleri kendileri deneyimleyebilir ve deneyebilirler. Ayrıca Robotik Parkı'nın bir parçası olarak Fraunhofer IPA ve Stuttgart Üniversitesi IFF, EXOWORKATHLON ile canlı bir çalışma sunacak.


#25Yasindayiz #YirmiBesinciYilimiz #Matbaa #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #EnrichTheContent #KnowWhatisWhat #İçeriğiGeliştir #EmegeSaygiGoster #Ambalaj #Ofset #Serigrafi #KartonAmbalaj #EsnekAmbalaj #flekso #rotogravure #inkjet #genisformat #BiliyorumÇünküOkuyorum #ContentisKing
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr